"Hemşirenin vekili olmaz"

SAĞLIK 26 Aralık 2017 10:38
Videoyu Aç "Hemşirenin vekili olmaz"
A
a

Hükümetin taşeron düzenlemesinin yüzbinlerce taşeron işçinin yüzünün güldürdüğünü belirten Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, "Vekil ebe ve hemşirelerimize kadro verilmeli" dedi. 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakanımız Binali Yıldırım'ın koordinasyonunda tüm beklentilerin ötesine geçerek çalışma hayatında bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı düzenleme olduğunu söyledi.  Bu güzel haber milyonların evinde Bayram havası estirdiğini anlatan Başkan Yıldırım, bir an önce sağlık çalışanlarının mali ve özlük hakları farklılıklarının giderilmesi gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı bünyesinde 4924’e bağlı 5828 madde ile eleman bulma güçlüğü çekilen yerlerde görev yapan çalışanların uygulama dışında bırakılmasının hayal kırıklığına neden olduğunu ifade eden Yıldırım: “Aynı işi yapan tüm sağlık çalışanlarının eşit haklara sahip olması gerekir.” şeklinde konuştu.
Yıllardır beklenen haber 696 Sayılı KHK ile netlik kazanmaya başladı. Taşeron işçilerin uzun süredir büyük bir heyecanla beklediği haber nihayet son şeklini aldı. Aynı kurum içerisinde çalışıp aynı görev tanımı olan fakat kadrodaki çalışanlarla farklı haklara sahip olan taşeronlar yeni düzenlemeleri büyük bir sevinçle karşıladı. Her ne kadar gelişmeler sevinç uyandırsa da, düzenlemelerin kapsamında bazı sağlık çalışanları yer almıyordu. Değişimlerin yeterince kapsamlı olmamasının sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattığını ifade eden Yıldırım: “Yedi yıldır Kamu Dışı aile Sağlığı Çalışanı ve Vekil Ebe olarak zorlu şartlarda görev yapan çalışanlarımız KHK’dan beklediğini alamadı. Aynı şartlarda çalışan yaklaşık sekiz bin sağlık görevlisi tayin, yer değiştirme ve birçok özlük haktan yararlanamadan çalışmayı sürdürüyor. Taşeronların kadrolara alınacağı ile ilgili haberlerin çoğalması da bu konuda yapılacak değişiklikler ile ilgili umut ışığı olmuştu. Fakat sonuç hepimizi üzdü.” şeklinde konuştu. 

“Hemşirenin ebenin vekili olmaz, aslı olur “

Sağlık çalışanları arasındaki hak farklılığına geniş kapsamlı bir şekilde değinen Yıldırım, çalışma iş huzuru için bu düzenlemelerin gerekliliğini hatırlattı. Yıldırım konuşmasına şu sözleri de ekledi: “Sağlık çalışanlarımızın meslektaşları ile aynı şartlara sahip olması gerekiyor. Maaş ve özlük hakları kapsamında adaletin sağlanması için Kamu Dışı Aile Sağlığı çalışanları ve Vekil Ebeler kadroya alınmalı ya da 4B kapsamında değerlendirilmelidir. Sağlık çalışanlarının sorunlarını da en kısa sürede çözmelerini istiyoruz
Hemşirenin Ebenin Vekili olmaz Aslı olur. Hükümetimize yakışanda budur..”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat