'Venezuela'da darbe girişimi başladı!'

GÜNCEL 30 Nisan 2019 16:14
Videoyu Aç 'Venezuela'da darbe girişimi başladı!'
A
a

Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

 Darbe girişiminin yaşandığı Venezuela’da hükümet yanlılarına devlet başkanlığı sarayı Miraflores, muhalefet yanlılarına ise olayların yaşandığı Carlota Askeri Hava Üssü etrafında toplanma çağrısı yapıldı.
Güne, kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis (AN)  Başkanı   Juan Guaido öncülüğünde bir grup askerin başkent Caracas’taki darbe  girişimi ile başlayan Venezuela’da belirsizlik sürüyor. Venezuela Kurucu Meclisi (ANC) Başkanı ve iktidardaki Venezuela  Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Birinci Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello’nun  hükümet yanlılarını başkanlık sarayı Miraflores’e çağırmasının ardından  muhalifler de taraftarlarını darbe girişiminin yaşandığı bölgede bulunan ve halen  girilemeyen Carlota’ya yürümeye çağırdı.

Öte yandan hükümet safındaki askerlerin, Altamira Köprüsü üzerinde  aralarında AN milletvekillerinin yanı sıra darbeci askerlerin ev hapsinden  çıkardığı Voluntad Popular (VP) “Halkın İradesi” lideri Leopoldo Lopez’in de  bulunduğu kalabalığa gazlı müdahalesi devam ediyor. Köprüye doğru hareketlenen muhaliflerin sayısının da artmaya başladığı  dikkati çekiyor.
Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabından 'sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini' askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı  paylaşımını yaptı.

GUAIDO VİDEO KAYDI YAYINLADI

Venezuela'da kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan  Guaido da sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinde yayınladığı 3 dakikalık bir  videoyla halka ve askerlere sokağa çıkmaya çağırdı. Guaido, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup  askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı.
Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev  hapsindeki muhalif aktivist Leopoldo Lopez'i yanına alan Guaido, askerleri  anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.
Guaido, "Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri  harakete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi." dedi.

SAVUNMA BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, silahlı kuvvetlerin Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine karşı koyacağını açıkladı.
Twitter'dan açıklama yapan Lopez, "Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes  komutanların emrindedir" ifadelerini kullandı.
 Guadio ve yanındakileri kamuya açık bir alanda halkı galeyana getirmek için provokasyon yapmakla suçlayan Lopez, "Biz silahlı kuvvetler olarak ülkenin kuruluşundan bu yana Bolivarcı Cumhuriyeti ve anayasal düzenin yanında yer aldık. Hainler asla başarılı olamayacak" dedi.

KÜBA VE BOLİVYA'DAN MADURO'YA DESTEK

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, "Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela'nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız" mesajını sosyal medyadan paylaştı.Bolivya lideri Eva Morales ise, Twitter hesabından "Venezuela'daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız" diye yazdı.

OAS VE KOLOMBİYA'DAN DARBE GİRİŞİMİNE DESTEKBu arada Venezuela’daki siyasi krizde başından beri muhalefete her  türlü desteği veren Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro  sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile darbe girişimine destek verdi.
Almagro, “Venezuela anayasası ve geçici devlet başkanı Guaido’nun  yanındaki askerleri selamlıyoruz. Barışçıl bir geçiş için daha geniş bir desteğe  ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.
Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque de sosyal medya hesabından yaptığı  açıklamada “Venezuela ordusunu tarihin doğru tarafında yer almaya çağırıyoruz.”  ifadeleri ile darbe girişimini desteklemeye çağırdı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat