Balkanlı kadınlar Konak’ta buluştu

YEREL YÖNETİMLER 12 Mayıs 2018 15:43
Videoyu Aç Balkanlı kadınlar Konak’ta buluştu
A
a

Konak Belediyesi ve İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu işbirliğinde düzenlenen ‘’Uluslararası Balkan Kadınları Buluşması’’ Balkan göçmeni kadınları Kültürpark Nikah Salonu’nda buluşturdu.

İMG HABER

Uluslararası Balkan Kadınları Buluşması Kültürpark Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Konak Belediyesi ve İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu işbirliğinde düzenlenen etkinliğe İzmir’de yaşayan Balkan göçmeni kadınlar yoğun ilgi gösterdi.
Uluslararası Balkan Kadınları Buluşması’nda Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Cumhuriyet’in aynı zamanda bir kadın devrimi olduğunu belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği çağdaş ülkede yaşama kararlılığımızı dile getirmek zorundayız” diyerek kadınlara atfedilen önemin altını çizdi.
Konak Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı gecede Türkiye ve Balkanlar arasındaki birlikteliği geliştirmek, Balkanlar’da yaşayan kadınlar ile İzmirli kadınları buluşturmak amacıyla çalışan Balkan kökenli kadınlar ödüllendirildi. Medya, siyaset, moda, resim, kültür- sanat, akademi alanlarında çalışmalarını sürdüren ve her biri kendi alanında önemli izler bırakmış kadınlara plaket verildi.


Başkan Sema Pektaş’a Teşekkür

Gecede konuşan İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Gülay Şengül, en büyük Balkanlı Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak sözlerine başladı. Şengül “Muhacirler, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır. İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu olarak bu aziz hatıraların en önemli parçası olan kadınların yaşam alanlarındaki başarılarını ödüllendirmek istedik ve bunun için de Sayın Başkanımız Sema Pekdaş’ın huzuruna gittik. Şu anda da onun desteği sayesinde buradayız” dedi.

Kadınlar Cumhuriyet’e sahip çıkmak zorunda

Kendisinin 1951 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş bir Balkan göçmeni babanın çocuğu olduğunu dile getiren Sema Pekdaş: “Biz evde babamdan hep o güzel coğrafyanın hikayeleri ile büyüdük. Farklı coğrafyalardan gelen insanlar olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği çağdaş ülkede yaşama kararlılığımızı dile getirmek zorundayız. Cumhuriyet aynı zamanda bir kadın devrimidir. Atatürk kadınlara pek çok haklar vererek ülkemizde kadın-erkek eşitliğini sağladı. Bunun için biz kadınların eşit yurttaş kimliğimizle hayatın her alanında güçlü durmak zorundayız ve Balkan kadınları da bunu yapıyor” diye konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu

Türkiye ve Balkan Coğrafyası arasındaki birliği geliştirmek ve Balkan ülkelerindeki kadınlarla İzmirli kadınları buluşturma amacını taşıyan etkinlikte Kosova Demokratik Türk Partisi ‘KDTF’ Milletvekili Müferra Şinik, Bosnalı gazeteci Mirsada Rozajac, Makedonyalı Akademisyen ve Kültür Elçisi Yıldız Nebi, Srebrenitsa Anneleri Hareketi Derneği Başkanı Münire Subasic’in yanı sıra Balkan kökenli sanatçılarımızdan ressam Seba Uğurtan ve ünlü moda tasarımcısı Zuhal Yorgancıoğlu ödüllendirildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat