Bornova'da edebiyat buluşması

YEREL YÖNETİMLER 23 Mart 2018 11:12
Videoyu Aç Bornova'da edebiyat buluşması
A
a

Akademisyen-Yazar Prof. Dr. Uğur Batı, hem Usta Kalemler Edebiyat Söyleşileri, hem de üniversite öğrencilerinin Cumhriyet’in 100. Yılına dair hayallerini kitaba dönüştüreceğini söyledi.

Akademisyen – Yazar Prof. Dr. Uğur Batı, geçtiğimiz hafta oyuncu Levent Üzümcü ile başlayan Usta Kalemler Edebiyat Söyleşileri kapsamında Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde edebiyatseverler ile buluştu.
Gazeteci-yazar Gülşah Elikbank’ın moderatörlüğündeki söyleşide katılımcıların da sorularını yanıtlayan Batı, edebiyat geleneği zengin olan bir toplum olduğumuza dikkat çekti. Halk Edebiyatı ve Divan Edebiyatı’ndan örnekler veren Prof. Dr. Uğur Batı, “Divan edebiyatımız Shakespeare’ninken daha değersiz bir edebiyat değil. Düşünün binlerce beyit yazacaksınız ama tek bir manzume hatası yapmayacaksın. İşte bu edebiyatta mükemmelliktir” diye konuştu.
 
YETENEK YOK, DUYGUSAL KAPASİTE VAR

Prof. Dr. Uğur Batı, Edebiyat Söyleşisi’nin ardından gençlerin Cumhriyet’in 100. Yılına dair hayallerini kitaba dönüştüreceği, “Gençler Ütopyalarını Yazıyor, Atalarına Sunuyor” projesinde yer alan üniversite öğrencileri ile biraraya geldi.  “Yaratmanın Biyolojik Saati” başlıklı atölye çalışmasında öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Batı, “Yaratıcılığımızı geliştirmek için önce beynimizi tanımamız ve nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor” dedi. “Yetenek diye bir şey” yok diyen Batı, geliştirilebilir duygusal kapasitemizle yani öğrenme yoluyla istediğimiz her şeyi belli bir düzeye kadar yapabileceğimizi söyledi.

SIRADA YAZAR ÖZGÜR MUMCU VAR

“Gençler Ütopyalarını Yazıyor, Atalarına Sunuyor” projesi kapsamında, Oyuncu Levent Üzümcü, Yazar Hakan Akdoğan,  Prof. Dr. Uğur Batı’nın ardından Yazar Özgür Mumcu, 24 Mart Cumartesi Günü Bornova’da olacak. Mumcu’nun söyleşisi, Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde saat 18.00’de başlayacak. 11 Nisan’da Gazeteci-Yazar Enver Aysever devam edecek buluşmaların son konuğu ise 18 Nisan’da Ünlü Edebiyatçı Canan Tan.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat