ÇEVRECİ İZMİR'DE REKOR BEKLENİYOR

GÜNCEL 27 Mayıs 2019 14:59
Videoyu Aç ÇEVRECİ İZMİR'DE REKOR BEKLENİYOR
A
a

İzmir atık pillerinden kurtuluyor! Kentte bu yıl 22. kez düzenlecek ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülük edeceği kampanyada rekor miktarda pil toplanması bekleniyor.

KAMPANYA 28 MAYIS'TA BAŞLAYACAK
 
İzmir Büyükşehir Belediyesinin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ve ilçe belediyeleri işbirliğinde düzenlediği ve her yıl yeni bir rekorun kırıldığı "Atık Pil Toplama Kampanyası"nda yeni heyecan 28 Mayıs'ta başlıyor. Kampanyaya katılmak isteyen çevre dostları, yıl boyunca topladıkları kullanılmış pilleri 30 Mayıs akşamına kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde kurulan stanttaki kumbaralara atabilecek. En az 10 pil getirerek kampanyaya destek olan katılımcılara teşvik amaçlı bez çanta verilecek. "Atık Pil Toplama Kampanyası"na getirilen ve ilçe belediyelerince yıl içerisinde toplanan atık piller; çocuklar, gençler, yetişkinler, anaokulları, okullar, muhtarlıklar, ilçe belediyeleri ve Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi olmak üzere 8 kategoride değerlendirilecek.
 
EN FAZLA ATIK PİL TOPLAYANLARA ÖDÜL
 
 Tartımlar sonucunda dereceye girenler ödüllerini 12 Haziran'da Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenecek törenle alacak. Çevre dostlarını; masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, masa tenisi masası ve seti, spor seti, satranç seti ve akıllı tahta gibi ödüller bekliyor.ÇEVRECİ ŞEHİR: İZMİR
 
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, atık pillerin doğaya gelişigüzel atılması sonucu içindeki cıva, kadmiyum, kurşun gibi ağır metaller serbest hale gelerek doğal kaynakları hızla kirletiyor. Bu durum aynı zamanda içme suyu ve besin zinciriyle insan sağlığı için de ciddi tehlikelere yol açıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TAP işbirliğiyle gerçekleştirilen proje, tüm bu unsurları en aza indirgemek için 22 yıldır çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Toplanan atık piller, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği tarafından belirlenen lisanslı bertaraf tesislerinde imha ediliyor.
 
TONLARCA ATIK PİL TOPLANDI
 
Projenin başlangıcından günümüze kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde toplam 360 ton atık pil toplandı ve toplanan piller, TAP tarafından lisanslı tesislerde bertaraf edildi. Bu yıl Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında; İzmir Büyükşehir Belediyesi, TAP ve ilçe belediyeleri işbirliğinde toplanan atık pil miktarları, kategoriler itibariyle değerlendirildi. "Atık Pil Toplama Kampanyası"na getirilen kullanılmış pil miktarı yıllar içinde büyük bir artış gösterdi, 2004 yılında 8.5 ton olan miktar, 2018 yılında 60,5 tona ulaştı. Kampanyada bu yıl yeni bir rekor bekleniyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat