CHP İzmir sandık başında

POLİTİKA 7 Ocak 2018 12:10
Videoyu Aç CHP İzmir sandık başında
A
a

CHP’de mahalle delege seçimleri ve ilçe kongrelerinin ardından sürecin sonuna gelindi. Tüm örgüt ve delegeler İzmir’deki yeni il başkanının kim olacağına kilitlendi. Coşkunun hakim olduğu kongrede başkan adayları salondaki yerini aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü, genel merkezin oluşturduğu olağan kurultay takvimi kapsamında yürüttüğü sürecin sonuna geldi.
Örgüt, kentte mahalle delege seçimleri ve ilçe kongrelerinin ardından yeni il başkanını seçmek için Celal Atik Kapalı Spor Salonu’ndaki sandık mesaisine kilitlendi.
Saat 10:00’da start alması beklenen kongre 2 buçuk saat sonra başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 12:30'da salondaydı. 36’ncı İzmir Olağan İl Kongresi’nin Divan Başkanlığı görevini geçtiğimiz günlerde gönderilen davet üzerine kabul eden Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl üstlendi. 

5 ADAYLI SEÇİM

İl Başkanı Asuman Ali Güven seçimde yarışmayacağını günler öncesinden belirtmişti. Kongre için şu ana kadar adaylığını ilan eden 5 isim bulunuyor. Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup eski Sözcüsü Deniz Yücel isimleri seçimde öne çıksa da İl Başkan Yardımcısı Aytül Tokgözlü, partililer Hasan Nebi ve Canan Tapkan da delegeden il başkanı olmak için oy isteyecek. Son dakika sürprizi yaşanmadığı ve adaylık için yeterli imza toplandığı takdirde yarışa 5 isim dahil olacak. İl eski Başkanı Kemal Karataş ve Parti Meclisi (PM) eski Üyesi Hüseyin Saygılı il kongresi sürecinde aday olmuş fakat sonradan kararlarından vazgeçmişlerdi.
 
SALONDAN NOTLAR

Ayrıca il örgütünün titizlikle çalıştığı ve kusursuz bir seçim atlatmak istediği öğrenildi. Kongre salonundaki teknik hazırlıkların da tamamlandığı belirtildi. Emniyet görevlilerinin dışında 200 partilinin görev alacağı kongrede 80 kabin, 8 sandık kuruldu. Salonda dev led ekranlar yer aldı. Divan Kurulu’nun görevini saat 17:00’da seçim kuruluna devretmesi, seçim kurulunun da görevini sabah saat 07.00'da bitirmesi öngörülüyor. Kongrenin sabah 07:00’da bitmesi planlanıyor. Delegelerin oturabilmesi için salonun ortasına sandalyeler yerleştirildi. Tribünler ise misafirler ve partililere ayrıldı.  Salonda adayların eşit sayıda afiş asabilmesi için ortam sağlandı. Katılımcılara parti bayrağı ve Türk Bayrakları dağıtıldı. 

KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

Kongrede 654 il delegesi oy kullanacak. Seçim sonuçlandığında 30 kişilik il yönetim kurulu ile 52 kurultay delegesi ve 9 kişilik il disiplin kurulu belirlenecek. Seçim çarşaf liste yöntemiyle gerçekleşiyor. Ayrıca adaylıkların saat 16:00'ya kadar divana bildirilmesi istendi. Konuşmacıların süreleri ise 5 dakikaya sınırlandırıldı. 

'İZMİR AZİZ'DİR AZİZ KALACAK' SLOGANLARI ATILDI

İl Başkan Adayı Deniz Yücel salona büyük bir kalabalıkla girdi. Partilileri selamlayan Yücel'in çevresindekiler 'İzmir Aziz'dir Aziz kalacak' sloganları attı. 

‘ÖRGÜTÜN ADAYI GÜMRÜKÇÜ’ SLOGANLARI

Diğer il başkan adayı Utku Gümrükçü de salona 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde kalabalık bir kitleyle girdi. Beyaz atkı takan Gümrükçü ve taraftarları salonu selamladı. ‘Örgütün adayı Utku Gümrükçü’ sloganları atıldı.
 
BAŞKAN GÜVEN AÇILIŞI YAPTI

Kongrenin açılış konuşmasını İl Başkanı Asuman Ali Güven gerçekleştirdi. Seçimde yarışmayacağını günler öncesinden açıklayan Başkan Güven, “36’ncı olağan kongremizin yeterli çoğunlu vardır. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Güven daha sonra divan başkanlığı için teslim edilen önergeyi oylamaya sundu. Kongrenin divan başkanlığına oy birliğiyle

ONUR MESELESİDİR

Genel Başkan Yardımcısı ve kongrenin Divan Başkanı Tekin Bingöl, “Partimizin en mütevazi ilçe kongresinden kurultaya varıncaya kadar divan başkanlığı 94 yıllık tarihimizde siyasal hayatımızın en önemli, en anlamlı görevidir. İzmir’imizin değerli il delegelerinin bana bu görevi bahşetmeleri benim için bir onur meselesidir” dedi. 

TOPLUMSAL MUHALEFET UÇ VERMEYE BAŞLADI

Bingöl yaptığı konuşmada AK Parti iktidarını hedef aldı ve “Yaklaşık 3 buçuk aydır süreç ile partimizin en temek özelliklerinden birisi olan demokratik bir işleyişle kongre sürecini tamamlamak üzereyiz. 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde de kurultayımızı gerçekleştireceğiz. Bu kurultayımız hayati önem taşımaktadır. Son derece anlamlı bir görevin eşiğindeyiz.  Özgürlükleri yok sayan, demokrasiyi rafa kaldıran anlayışı yerle bir etmek adına, demokrasiyi Türkiye’de yeniden tüm kurullarıyla işletmek adına büyük kurultay gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin buna çok ama çok ihtiyacı var. 16 yıllık AKP iktidarında Türkiye sorunlar yumağı haline geldi. Toplumun çok derin sorunları var. İktidar maalesef bu sorunları çözmek adına adım atmıyor. Bu iktidar Türkiye’yi gerici bir anlayışla yönetiyor. Bu iktidar emekçiyi, çiftçiyi, yoksul kesimi yok sayan bir siyaset sürdürüyor. Daha geçen gün bir açıklama yapıldı. Adeta fetva erildi. ‘9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir’ denildi. Türkiye’de 18 yaşından küçük gençler bazı mekanlara reşit olmadığı için gidemiyor, marketlerden sigara ya da içki satın alamıyorlar. Türkiye’de 18 yaşını doldurmayanlar ehliyet dahi alamıyor ama bu gerici anlayış fütursuzca ‘9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir’ diyor. Neyse ki toplumsal muhalefet uç vermeye başladı. Üzerine ölü toprağı serpilen muhalefet genel başkanımızın yürüyüşüyle hak, hukuk, adalet söylemiyle kitleleri ayağa kaldırmaya başladı” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN SAYGINLIĞI YOK OLDU

Bingöl, “Türkiye’de sorunların ardı arkası kesilmiyor. Türkiye dünyada saygınlığı olan, itibarı çok yüksek bir ülkeyken bugün maalesef günü birlik dış politikalarla itibarsızlaşan yok sayılan bir ülke konumuna getirilmiştir bu iktidar tarafından. Her ülkenin çok önemli politikaları vardır. Dış politika,eğitim bunlardan biridir. Ama gelin görün ki bu siyaset anlayışı hepsini yok etmiştir. Türkiye’de işlerin tıkırında gittiğini söyleyenler sokağa çıkacaklar sokağa… Bir takım manipülatif sonuçlarla ekonominin iyi gittiğini söyleyenler sokağa kulak tıkayanlardır” dedi.

TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI SEÇTİRMEK DURUMUNDAYIZ

Bingöl, “2009 yılında birçok belediyemize darbeciler tarafından operasyon düzenlendi. Haksız yere. Hiçbir suç yokken yüzlerce yıl ceza istediler. O hakimler şimdi FETÖ’den içerdeler. O gün, 2009’da yaptıklarını şimdi AKP bizim belediyelerimize yapıyor. Senaryo aynı, taktik aynı. Bu ahlaksızca operasyonların hepsi boşa çıkacak. Gün gelecek bu kumpasların da alçakça olduğunu göreceğiz. Biz çok önemli bir sürece girmiş bulunmaktayız. Önümüzde 3 tane çok önemli seçim var. Önceki seçimlerde iktidar olmak gibi bir sorumluluğumuz var. Çünkü bizim belediyelerimiz hizmet üretiyorlar. AKP belediyeleri de yandaşlarına ne kadar rant elde ettiririz diyorlar.  Güçlü bir parlamenter düzeni getirmemiz için tarafsız bir cumhurbaşkanını seçtirmek durumundayız” açıklamasında bulundu.

BU KONGRENİN KAYBEDENİ…

Parti içi mesaj veren Bingöl, “Partimizde uzlaşmayı, birlikte hareket etme anlayışını mutlaka hareket geçirmek durumundayız. Geçmişte fikir ayrılıklarımız olabilir. Bundan sonra kol kola girerek birlik ruhunu hayata geçirmek zorundayız. İzmir buna ev sahipliği yapsın. Bu il kongresinde kim kazanırsa kazansın kazanan İzmir olacak. Tatlı bir rekabet içinde demokratik bir süreci işleteceğiz. Klasik bir tabirdir ama; bu kongrenin kazananı partimiz olacak. Bu kongrenin kaybedeni yok. bu kongrenin kaybedeni AKP olacak” dedi.
 
SERTEL ÖN SEÇİM VURGUSUNU YİNELEDİ!

İzmir Milletvekili Atilla Sertel de kongrede konuşma yaptı. Vekil Sertel ilçe kongrelerinde olduğu gibi yine ön seçim vurgusu yaptı. Sertel, “Siyasette torpil olmaz. Gelin bütün belediye başkanlarımızı başta büyükşehir olmak üzere örgütün üyeleri, ilçe başkanları, milletvekilleriyle birlikte seçelim. İzmir’de yüzde 80 alan bir CHP’yi yaratalım” diye konuştu. 

AYAĞA KALKMALIYIZ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Belediye başkanlarımız görevden alındı. AKP’li bazı belediye başkanlarını istifa ettirdiler. Eğer biz bundan sonra belediye başkanlarımızı, il başkanlarımızı, genel başkanımızı korumak istiyorsak ayağa kalkmalıyız. Türkiye gerçekten bir felaketin eşiğinde. Biz kimin için ayağa kalkmalıyız? Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı şehitlerinin kemiklerini sızlatmamak için ayağa kalkmalıyız. Ankara’da kaybettiğimiz arkadaşlarımız için ayağa kalkmalıyız. Biz bu topraklarda Deniz Gezmiş, Mahir Çayan için ayağa kalkmalıyız. 2019 yılında yapılması muhtemel seçimler için siyasal iktidara karşı toplumsal muhalefetin içinde yan yana olmaktan başka çaremiz yok. Eğer bu topraklarda eşitlik, özgürlük, adalet istiyorsak omuz omuza birlikte olmalıyız” açıklamasında bulundu.

GÖKDEMİR ATEŞ PÜSKÜRDÜ!

Buca İlçe Delegesi Oktay Gökdemir gerçekleştirdiği konuşmada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu hedef aldı. Gökdemir, “Bugün partinin en güçlü olduğu ilde, İzmir’de kongre yapıyoruz. Kongremiz heyecansız. Çünkü belediye başkanları bu örgütü kilitledi. İlçelerdeki kongrelerde ilçe belediye başkanları yaptı, büyükşehir belediye başkanı da il örgütünü kilitliyor. Bu kabul edilemez. Ben fazla konuşmayacağım. Size bir belge sunacağım. 8 Ağustos 2017 tarihli. Sayın genel başkanımız basına bir demeç veriyor. İl kongresi delegeleri bakın. Diyor ki ‘ilçe ve il kongrelerine belediye başkanlarının müdahil olmamasını diliyorum. Delegelere karışmayın’. Genel başkanımız diyor. Devam ediyor. ‘Delegelere karışmayın, işinize bakın, örgüt kendi içinde demokratik bir biçimde en doğru kararı verecektir’ diyor. Bizim derdimiz budur. Dün akşam 21:30’da Sayın Deniz Yücel’in yönetim kurulu ve delege listesi İzmir büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. Benim şahitlerim var. Bizim ilçe başkanımız şahittir. Serkan Kalmaz şahittir. Büyükşehir belediye başkanı ‘ben şunların şunların delege olmasını istemiyorum, şunların olmasını istiyorum’ dedi. Lütfen buna müdahale edin. Yazıktır.  Bu parti 1919 Kuva-i Milliye ruhundan geliyor. Tribünlere bakın bomboş. Bu tribünleri boş bırakanlar buraya gelip örgüt dizayn edemezler” dedi.   
 
AKSÜNGER’DEN TEK ADAM ÇIKIŞI!

Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir eski Milletvekili Erdal Akgünger, “Türkiye’de tek adama karşı her şeyi yapacağız. CHP’de de tek adam olmayacak. İzmir’de de tek adam olmayacak. Yeni dönemde yeni üyelik sistemi ve pek çok konuda çalışmalarımız olacak. Belediye başkanlarımızla ilgili yerel yönetimler performans değerleme sistemine geçeceğiz. Birbirimizle uğraşmayacağız. Bu işin içine tahakküm koymayacağız” açıklamasını yaptı.  
 
NE TACETTİN BAYIR’IN NE AZİZ KOCAOĞLU’NUN ESAMESİ KALIR!

Milletvekili Tacettin Bayır, “Büyümek, iktidar olmak ve çoğalmak için kol kola girmeye ihtiyacımız var. Bugüne kadar yapılan il kongrelerinde zaman zaman tansiyon yükselse de bu kongrede kavga etmeyeceğiz. Kol kola girip birlikte büyüyeceğiz. Bu salona girene kadar alışkın olmadığımız yöntemler uygulandı. Son iki kongrede yaşadığımız şeyi bu kongrede de yaşıyoruz. Bunu paylaşmazsam beni ön seçimle seçip TBMM’ye gönderen partililerimize hesap veremem. İki tane pırıl pırıl aday arkadaşımız var. İkisinin de babasıyla siyaset yaptım. Ama bizim 34 yıldır yaptığımız siyasette görev ayrışması var. Milletvekili milletvekilliği, belediye başkanlığı yapacak örgüt de başkanını seçecek. Bizim geleneklerimizde örgütün il delegesinin iradesine ipotek koymak diye bir şey yoktur, olmayacak.  Bu iki tane pırıl pırıl öz evladımızdan niye milletvekili taraf olmak zorunda kaldım. Çünkü bu konuda taraf olmaması gerekenler yani milletvekilleri yani belediye başkanları örgütün işine karıştığı için. Bizler sokakta, halkın arasında CHP’yi iktidar yapmak için uğraşırken ak saçlılar bizim yolumuzu kesip şunu soruyorlar; ‘dişimden tırnağımdan arttırdım, oğlum üniversitede, allah aşkına oğluma iş…’ Bu partililer bizden umut beklediler. Ne yazık ki merhem olamadım, bütün örgütten özür diliyorum. Bir milletvekili olarak aş iş  Eğer bu partiyi bir yere taşıyacaksak kol kola girmek zorundayız. Örgüt üzerinde ayak oyunu oynamaya kimsenin hakkı yok. İki gün önce burada bir genel merkez yöneticisi değil, genel başkan danışmanı sıfatıyla buralarda il delegelerini tek tek sorguya çekmeye kalktı. Şu 'adaya oy vereceksiniz' dedi. CHP tarihinde böyle bir şey yok. Ankara’ya döndüğümüzde İzmir milletvekili olarak ona hesap sormamız gerekiyor.  Hiç kimse bu kongrede Kemal Kılıçdaroğlu’nu yarıştıramaz. Yarıştırmamalıdır. Kimse Kemal Kılıçdaroğlu kaybetti dedirtemez. Bu bir ayrıştırma değil bütünleşme kongresidir. Yüksek sesle söylediğimiz şey şudur; 3 tane büyük seçime gireceğiz. Kişisel kanaatim il başkanı olacak kişi 7/24 itfaiye eri gibi çalışacak. Benim kişisel oyum bu dediğimi yapabileceğine inandığım arkadaşımadır.  Keşke o iki öz evladım arasında seçim yapmak zorunda bırakılmasaydım. Bence zaman geçmiş değil. 2019 siyasetini dizayn etmek isteyenler İzmir Örgütü’nün üzerinden elini çeksinler. Benim bir daha milletvekili olup olmamamın bir anlamı yok. 2019’da AKP’yi alaşağı edemezseniz ne Tacettin Bayır’ın en Aziz Kocaoğlu’nun esamesi kalır” diye konuştu.

EMEĞİ OLAN KAZANSIN!

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “Türkiye İzmir’e bakıyor. Biz bunu Anadolu’nun neresine gitsek gördük. Oralardaki insanlar ‘kalemiz nasıl? Aman orayı sağlam tutun’ dediler. Çok güzel bir kongre ortamımız var. Biz CHP’de barış ve yarış istiyoruz. İkisini bir arada istiyoruz. Yarışacak arkadaşlar için emeği olan kazansın diyorum. Mademki emek en yüce değerdir. Parti içi yarışımızda da emeği çok olan kazansın. İl kongremizden sonra büyük kurultayımızı yapacağız. Bütün Türkiye’yi kucaklayan CHP birbirini mi kucaklayamayacak? Biz buradan güçlenmiş olarak çıkacağız” açıklamasında bulundu.
 
15 TEMMUZ’DA İHANETİ GÖRDÜK

Çekilen kura sonucunda ilk adaylık konuşmasını Deniz Yücel gerçekleştirdi. Yücel, “Emperyalizme karşı ilk kurşunun atıldığı Cumhuriyete her zaman sahip çıkmış faşizme karşı her zaman dimdik durmuş barışın ve hoşgörünün kenti güzel İzmir’imizde il kongremizi gerçekleştiriyoruz. İzmir hem kuruluşun hem kurtuluşun kentidir. Geçmişimizle övünmek gurur duymak elbette hakkımız ama bu bize daha çok sorumluluklar yüklüyor. O yiğit ve namuslu insanlara daha çok sahip çıkmak durumundayız. Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyete karşı devrim yapılıyor. Biz 15 Temmuz’da ihaneti gördük. Demokrasiye darbe vurmak istediler. Bu ortamdan nemalanan AKP iktidarı da Türkiye’yi KHK’lar ile yönetmek istiyor. 15 yıllık AKP iktidarında ülkemizde hak, hukuk, adalet kavramları anlamını yitirdi” dedi.

EVLADIMIN GELECEĞİ İÇİN KAYGILIYIM

Yücel, “68 kuşağından bir babanın evladıyım. Babamın İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden arkadaşı Deniz Gezmiş 6 Mayıs 1972’de darağacında sonsuzluğa uğurlandı. Deniz’in onurlu mücadelesinin tanığı olan babam adımı Deniz koymuş. Adımla onur duyuyorum. Böyle büyük bir devrimcinin adını yaşattığım için onur duyuyorum. Ve onun aziz hatırasına layık olmak için var gücümle çalışıyorum. Ülkemde bir daha darağaçları kurulmasın istiyorum. Bunun için direnmek istiyorum. Direnmenin adresi CHP’dir. Hayalim özgür, demokratik, laik ve çağdaş bir Türkiye’de yaşamaktır. 1999 yılında CHP üyesi oldum. O gün bugündür partim bana ne görev verdiye yaptım. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Buca’dan belediye meclis üyeliğine seçildim. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde CHP Grup Sözcülüğü görevini yüklendim.  8 yaşında bir evladım var. Türkiye’nin geleceği evladım ve sizin evlatlarınız için beni kaygılandırıyor” diye konuştu.

BANA OY VERSİN YA DA VERMESİN BU SALONDAKİ HERKES AİLEMDİR

Yücel ayrıca, “Parti büyüklerimizin bir süredir çizdiği bir profil var. Genç, dinamik yıpranmamış kadrolara ihtiyacımız var. Foça’da 25 yaşında bir ilçe başkanımız var. Urla’da 36 yaşında bir ilçe başkanımız var. Selçuk’ta 27 yaşında kadın bir ilçe başkanımız var. Gurur duyuyorum. Bu tablo bana cesaret verdi. Atatürk cumhuriyeti kurduğunda 41 yaşındaydı. Ben de 40 yaşındayım. Aday olmam yönünde gelen talepler doğrultusunda aday oldum. Adaylık açıklamamı yapmadan önce meclis üyeliği görevlerimden istifa ettim. Bütün ilçeleri gezdim. Çiğli ve Bayraklı ilçelerini iki kez aradım sanırım zamanları müsait değildi. Örgütümüz bana bu görevi verdiği takdirde görev sürem dolana kadar görevimin başında olacağım. Herhangi bir yere aday olmayacağım. Kongreyle gelip kongreyle gitmek istiyorum. Gençlerin ve kadınların yer aldığı herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışı sergileyeceğim. Kimseye değil partime bağlı olacağım. Ekipçi, grupçu, adamcı siyaset yapmayacağım. Herkesin il başkanı olacağım. Parti içi demokrasiyi işleteceğim. Bana oy versin ya da vermesin bu salonda olan herkes benim ailemdir. İl başkanı olduğumda bir tek partili arkadaşım dışlanmayacak. Hep birlikte aydınlık bir Türkiye için mücadele edeceğiz. 2019’da bizleri çok kritik 3 seçim bekliyor. En büyük hedefimiz tek adam iktidarına son vererek yerelde de CHP’yi daha güçlendirmektir. Bu kongrenin kaybedeni olmayacak. Bu kongrenin tek bir kazananı olacak o da CHP olacak” ifadelerini kullandı.

KERBELA ŞEHİTLERİNDEN ÖZÜR DİLE YAZILI PANKART AÇTI

Bir partili Gümrükçü’nün konuştuğu sırada kürsüye doğru koştu. Milletvekili Tacettin Bayır ve Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger şahsa müdahale etti. Ardından ortalık karıştı. Kavganın sahne önünde Utku Gümrükçü'ye karşı pankart açılmasından ötürü çıktığı öğrenildi. 2015 genel seçimleri döneminde Atilla Sertel’i Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kuruluna katıldığı gerekçesiyle şikayet eden ve adaylığının düşmesine yol açan CHP Çiğli İlçe Örgütü üyesi Ozan Çelik’in, Gümrükçü’ye ‘Kerbela şehitlerinden özür dile’ yazılı pankart açtığı öğrenildi. 

15 DAKİKA ARA, DURUM DÜZELMEZSE KONGRE İPTAL!

Sahne önünde yaşanan izdiham bir türlü durulmadı. Olaya Divan Başkanı Bingöl müdahale etti. Bingöl, "Kongreye 15 dakika ara veriyorum. Eğer durum düzelmezse kongreyi iptal edeceğim" dedi. 
 
AZ ÖNCE YAPILAN CHP’YE İHANETTİR!

Yücel’in ardından kürsüye çıkan Utku Gümrükçü ise konuşmasında, “Güzel günler görmek için CHP’nin geleceğini belirlemek için önümüzdeki süreçte örgüte kim önderlik edecek bunun kararını vermek için 2019’da İzmir’in 30 ilçesini kazanmayı hedef koymuş ama tek adam diktasını yıkmak için hareket eden partililere selam olsun.  Biz CHP’yiz. Bizim kanımızda, canımızda geleneğimizde isyan var. Biz Mustafa Kemal’ler gibi Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyenleriz. Biz vatan toprağını düşman işgalinden kurtarmak için silaha sarılan Kuva-i Milliyecileriz” dedi.
Sonrasında salon karıştı. Verilen 15 dakika ara sonrasında tansiyon normale dönünce Gümrükçü tekrar kürsüye çıktı. Gümrükçü, “Az önce yapılan olay bana karşı değil CHP’ye yapılmış bir ihanettir. Bu şahıs Atilla Sertel’in milletvekilliğinin düşürülmesi için şikayet eden kişidir. Bu arkadaş bu işleri adet edindi. Geçen kongremizde milletvekilliğimize saldıran arkadaştır. Bizim birliğimizi kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. Biz büyük bir aileyiz. Birbirimize saygı göstereceğiz. El ele tutuşup AKP faşizmine karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

KAYGIMIZ YEREL SEÇİM DEĞİL

Gümrükçü, “Tırnaklarımızla aldığımız her oyu bu şekilde heba ediyorlar. Çok üzüldüm. Burası İzmir. Demokrasinin beşiği. Burası 72 milletten insanın buluştuğu bir yer. Biz İzmir’i doğru anlatacağız. Önümüzde bir büyük mücadele var. 2019’da Türkiye’de hürriyet mi dikta mı? Bunun oylaması var. Birleşe birleşe kazanacağız. 2019’da üç büyük seçim… Bizim kaygımız yerel seçim. Bizim kaygımız cumhurbaşkanlığı, demokrasi ve parlamenter sistemin devam etmesi. Biz İzmir’de hep beraber ayağa kalkarak tek adam diktasına boyun eğmeyeceğiz. CHP boyun eğmeyenlerin partisidir” açıklamasında bulundu.

BU SALONDA SEVMEDİĞİM KİMSE YOK

“Bu salonda sevmediğim kimse yok” diyerek konuşmasına devam eden Gümrükçü, “Düşmanlık beslediğim makamını elinden almak istediğim kimse yok. Biz parti neferiyiz. Siyasetten nemalananların hep karşısında oldum. 18 yaşında üye olduğum partimde hiçbir makama aday olmadım. Ben hep örgütte yer aldım. Örgüt zamanı gelince emeğe değer verir seni bir yere getirir dedim. Sizlerden yetki istiyorum, görev istiyorum. Ben kimsenin adamı olmadım, olmam. Kimsenin önünde eğilmedim, eğilmem. Arkamda sadece ve sadece bu kıymetli örgüt var. 20 yılda beni aldınız yetiştirdiniz. Sizlerle birlikte olmaktan büyük onur duyuyorum.  Hep örgütte yer aldım. Bunun doğru olduğunu düşündüm. Örgütüm beni aldı şekillendirdi. 2019’daki büyük kavgada sizlerin en önünde savaşmaya adayım. Biz bu kongrede bir belediye başkanlığı oylaması yapmıyoruz. Biz bu kongrede 2019’a örgütü hazırlayacak eksiklerini bilen 2019 Kasım’ında karanlığı yıkacak birini arıyoruz” dedi.

RAKAM VERDİ: YÜZDE 75

Gümrükçü, “Örgütün sesini duyan ve sözcüsü olmaya aday biriyim. Sizin içinizden biriyim. Beni eylemlerde, çalışmalarda görmüşsünüzdür. 2007-2009-2011-2014-2015 yıllarında ya ilçe başkanıydım ya yöneticiydim. Bu kavgayı partiyi büyütmek için verdim vermeye de devam edeceğim. CHP il kongreleri fikirlerin yarıştığı yerlerdir. Adaylar gelir iddialarını ortaya koyar ve hedef koyar. Benimle birlikte yüzde 69 olan oyumuzu Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığında İzmir’de yüzde 75 yapmaya, sarayın saltanatına son vermeye var mısınız?” diye konuştu.

DENİZ BENİM KARDEŞİM!

Gümrükçü, “Önümüzdeki yerel seçimi değil cumhurbaşkanlığını seçimini düşünerek bir arada yürüsek fena mı olur? Doğrusu budur. Bunun dışında mevki makam şan şöhret düşünen bizden değildir. CHP örgütü direnmenin örgütüdür. CHP Türkiye’yi değiştirmek isteyenlerin örgütüdür. CHP önce kendini değiştirmeden Türkiye’yi değiştirmeyeceğini farkındadır. Biz değişime bu salonda karar vereceğiz. Ya eskisi gibi yapacağız ya yeni bir yol açacağız. Bu kongrede ‘Deniz’in arkasında kim var? Utku’nun arkasında kim var?’ demeyeceksiniz. ‘Bu işi kim yapar?’ diye karar vereceksiniz. Deniz benim kardeşim. Deniz benim yoldaşım. Deniz benim yıllardır ortak mücadele arkadaşım. Biz onunla bu süreçte hiç kavga etmedik. Gençlerin yarışması CHP’nin geleceği dair umududur. Bu kongrede Deniz Yücel kaybetmeyecek. İzmir İl Örgütü Deniz Yücel’i kazanacak. Utku Gümrükçü ile Deniz Yücel el ele verecek partiyi iktidar yapmak için çalışacak. Bu kongrenin kaybedeni olmayacak. Bu dava aşkıyla önümüzdeki hedefi aşmaya var mısınız?” ifadelerini kullandı.

KAÇ KİŞİ MÜRACAAT ETTİ?

30 kişilik il yönetim kuruluna 96, 9 kişilik il disiplin kuruluna 39, 52 partiliden oluşacak kurultay delegeliğine ise 145 kişi müracaat etti.  
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat