Demirtaş'a 78 milyonluk şok!

EKONOMİ 6 Nisan 2018 14:40
Videoyu Aç Demirtaş'a 78 milyonluk şok!
A
a

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın 78 milyona satın aldığı Bornova’daki 135 bin metrekare askeri alanın planı 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Kararda, “Yapılanlar şehircilik ilkelerine, imar mevzuatına, plan tekniğine ve kamu yararına aykırıdır" denildi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Toplu Konut İdaresi’nden (TOKİ) 78 milyon TL para ödeyerek satın aldığı Bornova Doğanlardaki (eski askeri araziler) için yapılan imar planları iptal edildi. İzmir 4. İdare Mahkemesi daha önce yürütmesini durdurduğu planları İzmir Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonrasında tamamen iptal etti. Mahkeme, gerekçeli kararında birçok konuya açıklık getirirken yapılan çalışmanın şehircilik ilkelerine, imar mevzuatına, plan yapma tekniğine ve kamu yararına aykırı olduğunun da altını çizdi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

Mülkiyeti maliye hazinesine ait Bornova Doğanlar Hacılarkırı’ndaki askeri bölge için önce plan çalışmaları yapıldı. Büyükşehir ve Bornova Belediyesi’nin imar planlarında “yeşil hat bölgesinde” kalan yerler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlama yaptı. Kentsel gelişme bölgesi olarak ilan edilen 135 bin metrekare arazi için işlemler bakanlık düzeyinde tamamlandı. TOKİ, daha sonra değeri milyonlarca lirayı bulan arazisi satışa çıkarttı. Satış sonrası bölgeye sanayi sitesi yapmayı planlayan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da 78 milyon TL para ödeyerek araziyi satın aldı.
Gelişmeler üzerine, “toplu işyerleri, ibadet alanı, belediye hizmet alanı, akaryakıt-LPG istasyonu ve park kullanım” alanı getiren yeni plan için TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi doğrudan dava açtı. Ardından, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi de davaya müdahil oldu.  Açılan dava sonrasında mahkemede bakanlık ile birlikte TOKİ ve Demirtaş’ın sahadaki çalışmalarını yürütecek olan S.S Kemalpaşa İş Merkezleri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi de ‘davalı müdahil’ statüsünde yer aldı.

SAVUNMA YAPTILAR

Mahkemenin taraflardan istediği savunmalar dava dosyasında yer alırken Demirtaş’ın avukatları, “Usul yönünden, uyuşmazlığa konu taşınmazın mülkiyetinin TOKİ olduğu, davacının doğrudan şahsi, meşru ve aktüel menfaatinin bulunmadığını” belirterek davanın ret edilmesini istedi.  Ayrıca, İzmir’de küçük sanayi siteleri ve toplu işletmeler şeklinde sanayi sitelerine ihtiyaç duyulduğu, bunda da kamu yararının bulunduğunu vurguladı. Yine, konut dışı kentsel gelişme alanı olarak planlanmış bölge için sosyal donatı alanı bulunmadığı, otopark da ayrıldığı ifade edildi.
Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası da yaptıkları savunmada, kamu yararı ilkesinin yok sayıldığını anlatırken kamuya ait alanların rant kapısı haline getirildiğini, kentsel çalışma alanının 37 dönümden 52 dönüme çıkartıldığını, yeşil alan miktarının 70 dönümden 33 dönüme kadar düşürüldüğünü söyledi.

BORNOVA EN UYGUN

Demirtaş’ın öncülüğünde kurulan S.S Kemalpaşa İş Merkezleri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi savunmasında, planlara aykırı davranmadıklarını belirtirken, “çarpık kentleşmeye neden olan, günümüzün gerekli koşullarını sağlamayan altyapı sorunlarının olduğu sanayi sitelerinin önüne geçmek için yapılacak KOBİ düzeyindeki firmaların çalışabileceği en uygun yer Bornova’dır. Bu tür firmalara hizmet edebilecek en iyi alan buralarda bulunmaktadır. Bölgede toplu iş yerleri bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Bilirkişi raporlarının da yer aldığı dava dosyasında son talepleri ve istekleri inceleyen İzmir 4. İdare Mahkemesi, TOKİ tarafından planları yapılan Demirtaş’ın milyonlarca lira ödeyerek satın aldığı bölgenin planlarını tamamen iptal etti.  Oy birliği ile alınan karar sonrasında Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yapılabileceği vurgulandı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat