Deneyimlerini paylaştılar

KÜLTÜR-SANAT 7 Mayıs 2018 17:44
Videoyu Aç Deneyimlerini paylaştılar
A
a

Dünyaca ünlü bir fikir paylaşım etkinliği olan TED, ‘Yolculuk Nereye’ teması ile İzmir’de düzenlendi. TEDx Alsancak’ın organizasyonuyla, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda muhteşem bir kalabalığın iştirakiyle gerçekleştirilen gecede, çeşitli mesleklerden başarılı 10 isim katıldı.

Didem KARAKAŞ/İMGHABER

Heyecanla beklenen TEDxAlsancak etkinliği 4 Mayıs’ta İzmir Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda birbirinden değerli 10 konuşmacının katılımıyla gerçekleşti.  Moderatörlüğünü Kubilay Tuncer’in yaptığı, Yolculuk Nereye?' adlı tema ile gecede düzenlenen etkinlikte konuşmacılar dünyada ve hayatımızda yaşanan gelişmeleri farklı bakış açılarıyla ele alarak, karşılaştığımız zorlukları nasıl yenebileceğimize dair bir ışık tutmaya çalıştı.

Gecede; Oytun Erbaş, Hande Çilingir, Büşra Sanay, Deniz Selin Üstündağ, Ceren Aksan, Uğur Batı, Yiğit Kulabaş, Ozanser Uğurlu, Cem Mumcu ve İrfan Değirmenci’nin konuşmacı olarak yer alırken, dizi çekimleri nedeniyle İzmir’e gelemeyen Ahmet Mümtaz Taylan, telekonfrans yöntemiyle bağlanarak durumdan ötürü izleyecilerden özür diledi.Özgür irade duygulara bağlıdır

İzmirli, akademisyen ve yazar Dr. Oytun Erbaş’ın insan beynine dair yaptığı açıklamalar ilgi çekti. Kadın ve erkek sinir hücresinin tepkisel karşılığına değinen Erbaş, özgür iradenin duygulara bağlı olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda ikili ilişkilerde tarafların benzerleri ile kurdukları ilişkilerin daha uzun süreli olduğunun da altını çizdi.

‘’Coğrafya kaderdir’’

Şirketlerin müşteri sadakatini ve büyümesini sağlayan çok kanallı müşteri deneyim platformu Insider girişimiyle tanınan kadın girişimci Hande Çilingir ise İbn-i Haldun’un ‘’Coğrafya kaderdir’’ sözü üzerinden konuşmasına başladı. Dünyanın geçirdiği üç farklı süreci atladığımızı fakat önümüzdeki Yapay  Zeka Çağı’nda tüketmekten sıyrılıp üretime geçmemiz gerektiğine, değindi. Yapay Zeka Çağı’nı 4. Sanayi Devrimi olarak nitelendiren Çilingir, girişimin motivasyon olarak hayatımıza empoze edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyük travmalar yaşıyorlar

Çilingir’den sonra son dönemde yayınlanan kitabıyla adı daha çok duyulan gazeteci, yazar ve spiker Büşra Sanay da konuşmasıyla seyircileri hem sarstı, hem etkiledi.“Kardeşini Doğurmak” adlı kitabına giden süreçte ensest ilişkiler ve dava süreçlerinde tanık olduğu çarpıklıkları anlatan Sanay mağdur çocukların yaşadığı travmaların kitabında yazdıklarının bile ötesinde olduğunu belirtti.İki başarılı kadın deneyimlerini paylaştı

Genç yaşta Avrupa Eskrim Şampiyonası 23 yaş altı kadın millî takımı ile altın madalya kazanan Deniz Selin Ünlüdağ sahnede : ‘’Eskrim sahnesine çıkıp o kılıcı elime aldığımda, herkesten daha güçlü hissediyorum’’ diyerek mesleğine olan aşkını dile getirdi. Ardından ünlü keman sanatçısı Ceren Aksan'ın canlı sahne performansını sergilediği sunumu büyük alkış aldı. Yabancı pop şarkılardan bazılarını kemana uyarlayan Aksan sahnede göz doldurdu.
 
Çiftlik Bank’a rakip Dolly Bank

Prof. Dr. Uğur Batı ise yaptığı konuşmasında Çiftlik Bank olayına değinerek: ‘’ İşin içine güvenilir insanlar, etkili prodüksiyonlar ve bir çok katılımcı girince kolektif  bir etkileşim oluşuyor. Toplumsal güven zedelendiğinde bu dalga dalga yayılır ve bütünü etkiler’’ dedi. Espirili bir yaklaşımla bir fikri olduğunu ve bunun Dolly Clon olarak literatüre geçmesini dile getiren Prof. Batı Çiftlik Bank olayına trajikomik bir şekilde yaklaştı.‘’Ait olmak hayatın bitişidir’’

Ünlü psikiyatr, ressam ve yazar Cem Mumcu’da konuşmasında aidiyet olgusuna değinerek: ‘’Aidiyetler çok tehlikelidir. İsimler çok tehlikelidir. Çünkü varolduğumuz yapının, kurumun, ailenin, toplumun, ırkın.. içindeki aidiyetlerimiz, bizi bir yerlere işaretler ve bizden birşey de beklemeye başlar. Sonucunda biz daha sonra o olmaya başlarız. Ve bu olmak o kişinin hayatının bitişidir’’ diye konuştu. Psikolog Dr. Ozanser Uğurlu da konuşmasında: ‘’Ne olursa olsun azıcık pozitif ol’’ diyerek seyircileri harekete geçirip renkli görüntülere sahne oldu. Gazeteci ve sunucu İrfan Değirmenci’de sunumunda: ‘’ Yolculuğa çıkacaksak hazırlığımız tam olsun’’ diyerek, bilginin ve birikimin önemine vurgu yaptı. Sunumlar gece yarısına kadar sürse de yaklaşık 3 bin katılımcı salonu terketmeyip konuşmacıları son dakikaya kadar ilgiyle izledi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat