Dolu dolu ‘’Çerkes’’ kültürü

GÜNCEL 23 Mayıs 2018 14:12
Videoyu Aç Dolu dolu ‘’Çerkes’’ kültürü
A
a

İzmir Çerkes Kültür Derneği tarafından düzenlenen yıl sonu dans gösterimi ve Çerkes kültürünü yansıtan etkinlikler güzel görüntülere sahne oldu.

İMGHABER

İzmir Çerkes Kültür Derneği, yıl sonu dans gösterisinde, Sind Dans Topluluğu’nun dans gösterisi, Çerkes şarkıları ve sürgün ağıtlarıyla önemli bir gösteriye imza attı.

Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinliğe çok sayıda izleyici katılırken, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Başkan Vekili Emre Pınar Kılıç yaptığı konuşma ile yıl boyu süren çalışmaların meyvelerini toplandıklarını ve bu gösterilerin Çerkes kültürü için önemine değindi.

Kültürel değerleri canlı kılıyor

Böylesi farklı kültürlere ait derneklerin  varlığının önemine vurgu yapan Kılıç, “Türkiye’yi oluşturan farklı etnik kültür ve yapıların bir arada yaşama arzusudur. Bu tarz dernekler hem bu bizi biz yapan olguyu güçlendirirken, aynı zamanda da kültürümüzü korumayı, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmayı sağlıyor. Bu anlamda Çerkes kültürünün önemli bir parçası olan dans ve dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Çerkeslerin hikayelerini anlatan ağıtlar son derece değerli” diye konuştu.

Söz konusu etkinliğin bir yıllık emeğin sonucu olduğunu söyleyen Kılıç’ın konuşmasından sonra Sind Dans Topluluğu keyifli bir gösteri sunarken, Çerkes şarkıları da geceye ayrı bir hava kattı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat