Duruşmaya katılmaktan vazgeçti.

GÜNCEL 17 Temmuz 2017 13:42
Videoyu Aç Duruşmaya katılmaktan vazgeçti.
A
a

Darbeci Gökhan Güçlü’nün Muğla’daki duruşmaya üzerinde İngilizce ‘Hero’ (Kahraman) yazan tişörtle getirilmesiyle ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce iki ayrı soruşturma yürütülüyor.

Gökhan Güçlü, üzerinde İngilizce "hero" yazan ve "kahraman" anlamına gelen tişörtle girmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarından Mustafa Doğan İnal'ın "Sanıklardan Gökhan Güçlü, üzerinde 'hero' yani 'kahraman' yazan tişörtle mahkeme salonuna gelmiş. Burada kahraman yok. Burada devlete meydan okuma var. Bu tişörtün çıkartılmasını talep ediyoruz." şeklinde itirazı üzerinde taraf avukatları arasında tartışma yaşanmış, mahkeme heyeti, tartışmalara ve duruşma ortamının bozulmasına yol açması nedeniyle sanığın üzerindeki tişörtün değiştirilerek salona getirilmesine oy birliğiyle karar vermişti.

Sonra sanığın duruşmaya katılmaktan vazgeçtiğini belirtmesi üzerine sanık Güçlü, duruşma salonundan cezaevine götürülmüştü.

14 Haziran'da ise Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce, FETÖ/PDY ve diğer terör örgütü mensubu tutukluların kamuoyunu ve davaları etkilemeye yönelik mesaj içerikli kıyafetlerinin toplatılmasına ilişkin, tüm Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıklarına genelge gönderilmişti. 

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan incelemede tişörtün cezaevi kantininden alınmadığı belirlendi. Savcılık, sanığa bir tişörtün de kız kardeşi tarafından kargo ile gönderildiğini ve tutanakla teslim alındığını belirledi. Adalet Bakanlığı ise inceleme kapsamında bir kontrolör görevlendirdi. 

BAKANLIKTAN GENELGE
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü benzer durumların yaşanmaması için tüm Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıkları’na bir genelge gönderdi. Genelge özetle şöyle: “Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklulara verilen giyim eşyalarının üzerinde yabancı dilde (ürün markaları hariç) yazı bulunan ya da terörü övücü, davaları etkilemeye yönelik ve anlam olarak sakıncalı olduğu değerlendirilen giyim eşyalarının derhal toplatılması ve bundan sonra da verilmemesi, yakınları tarafından gönderilen bu nitelikteki eşyaların kurumlara alınmaması ile hükümlü ve tutukluların konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi...”

(HÜRRİYET)

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat