EgeArt, rekorla sona erdi

KÜLTÜR-SANAT 20 Aralık 2017 15:39
Videoyu Aç EgeArt, rekorla sona erdi
A
a

Ege Üniversitesi tarafından bu yıl 7.'si düzenlenen ve üç ay boyunca süren EgeArt Sanat Günleri, aynı gün içinde gerçekleşen İsveçli piyano sanatçısı Richard Andreas Akesson piyano resitali ve Hilye-i Şerif sergisi ile sanatseverlere veda etti. Sanatseverlere unutulmaz etkinlikler sunan EgeArt Sanat Günleri, pek çok ilk’e ve rekora da imza attı.

Hz. Muhammed’in fiziksel ve karakteristik özelliklerini anlatan hat levhalarından oluşan Hilye-i Şerif sergisi, Ege Art’ın bu seneki son sergisi oldu. Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde yapılan serginin  açılışı büyük ilgi görürken, Yrd.Doç.Dr. Gül Güney’in yönetiminde, 16 adet hilye-i şerif levhası sanatseverler ile buluştu. Milli sanatımıza ve kültürel mirasa sahip çıkılması çağrısı yapan EgeArt Sanat Günleri, bu sene geleneksel Türk sanatları için ayrı bir başlık açtı.

Öte yandan, İsveç’li piyano sanatçısı Richard Andreas Akesson da EgeArt için İzmir’e gelerek, Buca Eğitim Fakültesi  Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Konser Salonunda, üniversite öğrencilerine  Türk bestecilerin  eserlerini de içeren mini bir konser verdi. Rahatsızlığına rağmen öğrencilerle bir araya gelen Akesson, konser sonunda ayakta alkışlandı.

Toplamda 155 etkinliğin gerçekleştiği 7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri 100.000 kişiye ulaşarak katılımcı sayısı ile de rekor kırdı. Yaklaşık 100 gün boyunca sanatseverler; sergi, çalıştay, konferans, seminer, söyleşi, karikatür,Türk halk müziği, opera,resital, Türk sanat müziği, kongre,sema gösterisi, etkinlikleri başta olmak üzere farklı etkinlik türleri ile sanatseverlerle buluştu. ’İpek Yolu Sanatçılarını Ege’de Buluşturuyoruz’ sloganıyla gerçekleşen Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, 25 farklı ülkeden sanatçıları ağırladı.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat