ESİAD’nden döviz açıklaması

GÜNCEL 24 Mayıs 2018 17:28
Videoyu Aç ESİAD’nden döviz açıklaması
A
a

Ege Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, son zamanlarda döviz kurundaki artışla ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İMGHABER

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, 2018 yılından bu yana döviz kurlarının artması ile ilgili yaptığı açıklama ile dikkat çekti. Sivri, ‘’Döviz kurlarındaki artış ülkemiz gibi döviz cinsinden borçlanan, yapısal cari açık sorunu olan, tüketime dayalı büyüyen ve ithalata dayalı ihracat gerçekleştiren ülkeler için daha derin kırılganlıklar yaratmaktadır’’ diyerek Türk Lirası’ndaki değer kaybı ile birlikte fiyat istikrarının da tehlikeye girdiğini, söyledi. Sivri aynı zamanda, ‘’Yüksek ve kalıcı halde gibi görüntü veren enflasyonun hem iş dünyasının önünü görme kabiliyetini azalttığını hem de para ve maliye politikalarının etkinliğine gölge düşürdüğünü’’ söyledi.

Sivri sermayeyi unutmadı

Başkan Sivri açıklamasında; sanayicilerin yatırım konusunda kararlılıkla harekete geçebilmesi, üretime ve istihdama yönelik çabalarının sonuç vermesi için ancak fiyat istikrarını koruyan para ve maliye politikalarının iyileştirilmesiyle aşılabileceğine, dikkat çekildi. Hâlihazırda sanayicinin ve ihracatçının nasıl bir satın alma maliyetiyle karşılaşabileceğini kestirilemediğini, dolayısı ile üretim ve yatırım için kısa ve orta vadeli hedefler koyamadıklarını’’ ifade etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat