İTO’da ezber bozuldu

EKONOMİ 9 Nisan 2018 17:40
Videoyu Aç İTO’da ezber bozuldu
A
a

İzmir Ticaret Odası seçimlerinin ilk aşaması olan meclis üyeleri ve komite seçimlerine binlerce kişi sandığa gitti. Özgener ve Demirtaş'ın karşı karşıya geldiği inşaat grubunda Özgener 1238 oy alırken Demirtaş 930 oy aldı. Otomotiv listesinde Özgener ipi göğüsledi, içecek listesinden Demirtaş çıktı.

İzmir Ticaret Odası seçimlerinin ilk aşaması olan meclis üyeleri ve komite seçimlerine binlerce kişi sandığa gitti. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yeniden aday olduğu seçimlerin ilk aşaması gerçekleşti.  Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı İzmirli İşadamı Mahmut Özgener’in aday olduğu seçimlerin kıyasıya rekabete sahne oldu.
Haftanın ilk mesai gününde binlerce üye Gaziemir’deki Yeni Fuar Alanı’nda sandığa gitti.
Oy kullanmak için Fuarizmir’in yolunu tutan oda üyeleri, seçimin yapılacağı holün önünde ve Gaziemir yolunda yoğunluk oluşturdu. Fuarizmir’in önünde uzun araç kuyruğu oluştu. Oy kullanmak için fuarın yolunu tutan oda üyeleri, seçimin yapılacağı bölgede araçlarıyla uzun kuyruklar oluşturdu. 
Demirtaş ve Özgener arasındaki rekabetin en yoğun yaşanacağı komite İnşaat Yapım ve Onarım Grubu oldu. Demirtaş, 67. İnşaat Yapım ve Onarım Grubu ve 13. İçecek Grubu’ndan meclis üyesi adayı olurken, Başkan Adayı Mahmut Özgener 56. Ulaşım Araçları Satışı Grubu ve 67. İnşaat Yapım ve Onarım Grubu’ndan seçime girdi.
Demirtaş’ın İnşaat Yapım ve Onarım Grubu listesinde alanda büyük güç aldığı CHP İzmir İl eski Başkanı Ali Engin dikkat çekti. Özgener’in ise aynı listede Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır’a yer vermesi gözden kaçmadı.
Ulaşım Araçları Satış Grubu'nda Mahmut Özgener ve Hüsnü Aydın yer alırken karşı listede ise Ekrem Demirtaş'ın adına hareket eden Otokent Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Coşar yazıldı.  

ÖZGENER AÇIK ARA

Saat 17:00'da ise oy verme işlemi sonlandı. Yapılan oylamada Özgener, açık ara önde tamamladı.
Özgener ayrıca otomotivdeki listesi de kazanırken Demirtaş içecek grubnundan çıkabildi. İçecek grubunda Demirtaş 116 oy alırken Meclis üyesi olma hakkı kazandı. Demirtaşa'a karşı çıkan liste 95 oyda kaldı.
Otomotiv listesinde Özgener 155 oy alırken karşı liste 43 oyda kaldı. Özgener, buradaki sonuç ile meclis üyesi olma hakkını elde etti.
Uzun yıllardır görev başında olan ve inşaat sektöründen yüksek oylar alan Demirtaş için bu kez rüzgar terse döndü. Özgener ve Demirtaş'ın karşı karşıya geldiği inşaat grubunda Özgener 1238 oy alırken Demirtaş 930'da kaldı.
Seçimi kazanan 175 meclis üyesi, cumartesi günü İZTO Meclis Salonu'nda toplanarak yönetim kurulu başkanı ve meclis başkanını netleştirecek.

KİM KİMİ DESTEKLİYOR?

Özgener'i destekleyenler arasında hemen hemen önemli isimler yer aldı. Balıkçılık ve Av Malzemeleri Grubu'nda Erdal Seferbay ve Ahmet Şahin Çakan, Ekmekçilik Grubu'nda Birol Yılmaz ve Hüseyin Sağır, Gıda Tüketim Maddeleri ve Perakende Grubu'nda Kibaroğlu Marketleri adına Murat Gin, Ahmet Selik ve Baştaş Market adına Fevzi Baştaş, Giyim Eşyaları Grubu adına Emre Kızılgüneşler, Mobilya Grubu adına Nevzat Artkıy, Sağlık Grubu adına Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, CHP'li Saniye Bora Fıçı, Gözlükçüler adına Mert Pala, Kitap Kırtasiye ve Büro Makineleri ve Oyuncak adına MHP'li Adil Özyiğit, Konaklama Grubu adına Nail Özkardeş'in oğlu Oğuz Özkardeş, Yük Taşıma Antrepo Grubu adına Koç Ali Al, Rebi Akdurak, Bankalar Menkul Kıymetler adına İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Lojistik ve Gümrük Müşavirliği Grubu adına Cemal Elmasoğlu, Otomotiv ve Yedek Parça Satış Grubu adına Mustafa İduğ ve Sezai Çakmak, Mühendislik ve Mimarlik Grubu adına Akın Kazançoğlu, Levent Mendeş, Dış Ticaret ve E-Ticaret Grubu adına Jak Eskinazi yer aldı. 

DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Seçimlerde en dikkat çeken komiteler arasında 42. Restoran Kafe ve Eğlence Yerleri Grubu  yer aldı. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yönetim kurulunda yer alan Altınkapı Gıda adına Cüneyt Altınkapı ve meclis üyeleri Deniz Restoran adına Yılmaz-Ramazan Çelikkaya, Şamdan Restoran adına Adnan Koç ve Boğaziçi Restoran adına Cem Kocatoros pembe liste çıkardı. Listenin Mahmut Özgener’e destek verdiği belirtilirken karşısında turuncu listede ise Ortak Akıl Grubu’nun önemli isimlerinden biri olan Bortar Yemek Şirketi’nin sahibi ve aynı zamanda İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt yer aldı.  Küçükkurt'un başını çektiği liste seçimi kaybetti. 
Öte yandan komitelerden çıkan meclis üyeleri seçimlerin yapılacağı güne kadar görüşmelerini sürdürecek. Sandıkta Özgener ya Demirtaş'tan yana tercih yapacak. 

DEMİRTAŞ'TAN AÇIKLAMA!

Demirtaş resmi olmayan ilk sonuçların ardından yaptığı açıklamada, “Seçim çok büyük baskılar altında gerçekleşti. Üzücü bir olay olmaması sevindirici. Şu an kendi grubumdan kazandım. Diğer arkadaşların sonuçlarını inceliyorum. Bu yarıştan zaferle çıkacağız. Endişe duymuyorum” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat