İZMİR’İN TEMİZLİK AVCILARI…

GÜNCEL 24 Eylül 2019 15:30
Videoyu Aç İZMİR’İN TEMİZLİK AVCILARI…
A
a

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi üyeleri çevre temizliğine dikkat çekmek amacıyla etkinlikler düzenliyor.

Ege’in doğa harikası sahillerinde, sosyal yaşam alanları ve parklarında yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek isteyen Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi üyelerinin temizlik avcıları çöp topladılar, sosyal medya üzerinden duyarlılık çağrısı yaptılar.

Günübirlik ziyaretçilerin atıkları nedeniyle adeta çöplüğe dönüşen piknik alanlarının doğal yaşamdaki diğer canlıların varlığını da tehdit ettiğini belirten Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkan Psikolog İlknur Peder “ bu sorunun kalcı biçimde çözülmek  zorundayız. Toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir eğitim, duyarlılık seferberliği başlatmalıyız.  Çevreye bırakılan çöplerin doğal yaşamda oluşturduğu tahribatın hayatımıza yansımasını anlatmalıyız. Bunu bir asır önce  başarmış toplumların başarı hikayesi var.  Doğaya bırakılan çöpler özellikle kuş türlerine, deniz canlılarına büyük zarar veriyor. Biz dernek olarak her fırsatta buna dikkat çekmek amacıyla farklı aktiviteler düzenliyoruz. Toplanan çöplerin özelliklerine baktığınıza (sigara izmariti, paketleri, petler, alkol ambalajları vs) büyüklerce atıldığını görüyoruz ve buna çok üzülüyoruz”

ÖNCE ETKİNLİK SONRA PİKNİK

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur PEDER, “Önce etrafı temizledik ardından sazlı sözlü keyifli bir etkinlik gerçekleştirdik. İnciraltı Engelliler Merkezi, pek çok İzmirlinin ve engellilerin sürekli geldiği keyifli zaman geçirdiği bir yer. Burada da orman ve deniz iç içe, mavi ile yeşilin bir arada olduğu bu güzelim yerde maalesef yetkililer tarafından sürekli temizlenmesine rağmen çör çöp içinde. Rahatsız edici boyutta bir çevre kirliliği söz konusu.  Engelli bireylerin de yaşadıkları topluma çok şey katabileceğini, sorunların çözümü için emek vererek katkı sunabileceklerini yaşamın her alanında gösteriyoruz “şeklinde konuştu. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat