Kalbe zımba!

SAĞLIK 14 Aralık 2017 10:41
Videoyu Aç Kalbe zımba!
A
a

Kalp kapağı hastası 71 yaşındaki Yaşar Songuç, ameliyat riskinin yüksek olması nedeniyle kasığından girilerek gerçekleştirilen ‘mitraclip’ tedavisiyle sağlığına kavuştu

Özel Medifema Hastanesi’nde kalbine özel zımba benzeri bir cihaz yerleştirilerek kalp kaçağı azaltılan hasta sağlığına kavuştu. Özel Medifema Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde Türkiye ve İzmir’de çok nadir uygulanan bir kalp işlemi (tedavisi) gerçekleştirildi. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ömer Şenarslan, kalbin bir çok hastalığı bulunduğunu belirterek, “Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de kalbin 4 kapağından biri olan mitral kapakta olan ciddi yetmezlik (kan kaçağı) durumudur. Bu hastalıkta mitral kapak kanı tutamamakta ve
kanın geldiği kalp kulakçığına geri kaçmasına neden olmaktadır. Ciddi düzeyde olan mitral kapak yetmezliği önemli bir kalp sorunudur. Gerek yaşam kalitesinin düşmesi gerekse ölüme neden olması nedeni ile önem arz etmektedir. Bu Ciddi mitral kapak yetmezliği olan hastalarda çoğu zaman ilaç tedavisine dirençli yakınmalar olabilmektedir. Ciddi mitral kapak yetmezliğinin esas tedavisini cerrahi yöntem ile kapağı tamiri veya kapağın yapay kapaklar ile değiştirilmesi oluşturmaktadır” dedi.
Ciddi mitral kapak yetmezliğine sahip olan hastaların bir bölümünün kalp ameliyatının yüksek cerrahisi riski olması nedeniyle ameliyat edilemediğini belirten Dr. Şenarslan, “Günümüzde böyle durumlara sahip hastalarımıza umut olabilecek bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi Mitraclip tedavisidir. Bu tedavi de hastaya cerrahi bir müdahale yapılmaksızın kasık bölgesindeki toplar damara girilerek, kapalı yöntem ile kaçak olan mitral kapak yaprakçıklarını bir arada tutabilecek küçük özel zımba benzeri cihazlar kapağa konabilmektedir. Bu zımbalar özel metallerden yapılan çok küçük cihazlardır ve her iki yaprakçığa kancaları tutturularak yaprakçıkların birbirine yapışmasını sağlarlar.
Böylelikle kan kaçak miktarı azaltılır. Azalan kan kaçağı düzeyi ile hastalarımızın özellikle nefes darlığı yakınmaları geriler” diye konuştu.

3 günde taburcu oldu

Özel Medifema Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine başvuran 71 yaşındaki Yaşar Sorguç’ta ileri derecede kalp yetmezliği ve ağır mitral kapak yetmezliği olduğunu belirten Dr. Şenarslan, şunları söyledi: “Hastamız ileri kalp yetmezliği nedeni ile açık kalp cerrahisine uygun değil idi. Bu nedenle hastaya Mitraclip uygulaması kararı verildi ve yaklaşık 2 saat kadar süren işlem yapıldı. İşlem başarı ile bitirildi ve hastamız 3 günlük hastane yatış süreci sonrasında taburcu olarak sağlığına kavuştu. Hastanemizde bu tür güncel kalp ve kalp kapak girişimleri aktif olarak başarılı bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir”.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat