Kocaoğlu gol mü yedi, ofsayta mı düştü?

GÜNCEL 24 Mayıs 2018 12:45
Videoyu Aç Kocaoğlu gol mü yedi, ofsayta mı düştü?
A
a

CHP’nin milletvekili aday listeleri açıklandı ve ardından medyada, özellikle de sosyal medyada yorumlar arka arkaya gelmeye başladı. Kimileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun listeyi dizayn ettiğinden dem vurdu, kimileri de Kocaoğlu’nun genel merkezden gol yediğini savundu.

Parti üyelerinin bazıları listeyi çok kötü bulduğunu ve oy atmayacağını söyledi, bazı üyeler de herşeye rağmen bu yaşamsal önemdeki seçimde herkesin sandığa gidip partisine oy atması gerektiğini savundu.

Acaba işin aslı öyle mi; yani liste Kocaoğlu’nun etkisiyle mi yapıldı yoksa Kocaoğlu’na gol mü atıldı? Aslında ne tam bir etkiden söz etmek söz konusu ne de bir gol atma durumu var. Bir gol atma ya da yeme durumu varsa o da olsa olsa Tuncay Özkan’ın önce İstanbul sonra da tekrar İzmir’den aday gösterilmesi konusunda (ben duymadım ama “Özkan İzmir’den aday gösterilirse istifa ederim” dediği söyleniyor) olabilir. Siyaseti yakından ve objektif gözle takip edenler eğer Tüzük Kurultayı’nı izledi ve incelediyse listenin niçin böyle şekillendiğini kolaylıkla anlar.

Tüzük Kurultayı’nda kayıtsız şartsız Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun istekleri doğrultusunda hareket edenler aday listelerinde seçilecek sıralarda yer buldu. İtiraz edenler, aksi yönde oy kullananlar ise ya yer bulamadı ya da seçilmeleri mümkün olmayan sıralarda yer buldu. Peki ya demokrasi bunun neresinde diye soranlar olacaktır. Demokrasi şimdilik uzak diyarlarda. Yakın zamanda gelir mi; bilinmez…

Tabi burada bir de liyakat, emek ve bulunduğu yeri hak edip etmeme açısından değerlendirme yapılabilir. Elbette herkesin kendi bakış açısına göre kimileri hak etmiştir, kimileri hak etmemiştir. Bu öznel bir yorumdur ancak gerçekte ahbap çavuş ilişkisiyle listeye giren de yok değil. Örneğin Genel Başkanın eşini evinde ağırlamak İzmir gibi bir kentte listeye girmenin gerekçesi olabiliyor. Sonra da CHP’liler Emine Erdoğan bir toplantıda konuşma yapınca eleştiriyor. Adama önce kendi kapının önünü temizle derler.

Bir de İzmirliler kendilerini çok demokrat olarak değerlendiriyor ve biat kültürüne sahip olmadıklarını söylüyor. Peki bu uygulamalara neden kimsenin sesi çıkmıyor. Parti yönetimi bu tür milletvekili atamaları yapıyor, Büyükşehir Belediye Başkanı beş yıl önce meclis üyesi olarak devşirdiği başka parti geleneğine sahip birini belediye başkanı adayı olarak dayatıp atanmasını sağlayabiliyor. Partililer de bir iki mırıldanıp sonra hiçbir şey olmamış gibi kaldığı yerden devam edebiliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi de İzmir’i kalesi sanıyor. AKP değil de liberal ve insanların yaşam biçimlerine karışmasından korkmadıkları bir parti olsun, siz o zaman görün kaleyi...
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat