Konularınızın takipçisiyim

EKONOMİ 10 Eylül 2017 13:58
Videoyu Aç Konularınızın takipçisiyim
A
a

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaretinde sanayicinin konularının yakından takipçisi olduğunu belirterek, “İzmir ve Ege Bölgesi’ne çok büyük önem veriyoruz. İzmirli bir Başbakanınız var. Ben de Ege’nin bir evladıyım. Konularınızın takipçisi oldum. Olmaya devam edeceğim” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Vali Erol Ayyıldız, Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Ak Parti İl Başkanı Bülent Delican ve bakanlık bürokratlarının yer aldığı ziyarette konuşan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, sanayinin konularının çözümünde gösterdiği özverili yaklaşım için Bakan Eroğlu’na teşekkür etti. Orman yangınlarıyla mücadelede gösterilen başarının artarak devam etmesi dileğinde bulunan Esen, “Buraların asla ve asla imara açılmayacak olması ve çok hızlı bir şekilde ağaçlandırmaya geçiyor olmanız bizleri en azından bu konudaki acımızı bir parça da olsa hafifletiyor” dedi. Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmesi beklenen döviz geliri olmayan işletmelerin dövizle borçlanmasının kısıtlanması düzenlemesini doğru bulmadıklarını kaydeden Esen, “Bu konuda çok fazla dikkatli olmalıyız. Çünkü döviz geliri olmayan firma demek, ihracat geliri olmayan, döviz geliri olmayan firma anlamına gelmez. Girdileri büyük oranda dövize bağlı firmalar, iç piyasaya mal satarken TL bazında satmakta, ama dövize endeksli satmaktadır. Böyle bir düzenlemede bu husus dikkate alınmalı” dedi.

Gıpta ile izlenen ülke olduk

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, ülkemizin ekonomide gösterdiği başarılı performansın gıpta ile izlendiğini belirterek, “Yüzde 0.5, yüzde 1, yüzde 1.5 büyüme gerçekleştiren ülkeleri dikkate aldığımızda ülkemizin gerçekleştirdiği yüzde 5.5 civarında bir büyüme oranını bir türlü kabul edemiyorlar, hazmedemiyorlar. Sanayinin batıdan doğuya kaymış olduğu bir süreç içerisinde dinamikleri dünya üretiminde çok daha önemli bir yere geliyor. Bunu da bugüne kadar biz Türk müteşebbisleri başarı ile yerine getirdik. Bu sene psikolojik eşik olarak gördüğümüz 150 milyar dolarlık ihracatın üzerine çıkarak daha iyi bir noktaya geleceğiz” dedi. Bunu yaparken AB ile ticaretin ağırlığını vurgulayan Yorgancılar, “Ticaretimizin 60- 65 milyar dolarlık seviyesini AB ile gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla, onlarla ilgili olan konunun da bir an önce normalleşmesi hem bizim açımızdan hem AB açısından önemli bir kazanım olacağına inanıyorum.  O açıdan sizin göstermiş olduğunuz bu kucaklayıcı siyasi üslubun, kutuplaşmayı engelleyecek şekilde gerçekleşmesi önemli” diye konuştu.  

Düşük kur yüksek faiz tehdidi

Türkiye’nin düşük kur yüksek faizden büyük sıkıntı çektiğini, alınan önlemler ve uygulanan politikalar neticesinde önüne geçilen bu konunun yeniden gündeme gelmeye başladığına dikkat çeken Yorgancılar şunları söyledi, “Bugünkü ortama baktığımızda, faizlerin yine devlet bankalarında mevduat faizleri 14.20- 14.25 oranlarında gerçekleşiyor. Böyle bir maliyetle para toplayan devlet bankasının piyasada ucuz faizle kredi satabilmesi mümkün değil. Dolara baktığımızda ise kurun 3. 40 TL’ye gerilediğini görüyoruz. Yine aynı sarmala gireceğimiz endişesini yaşıyoruz. Bizim bunu taşıyabilme imkanımız sözkonusu değil.  O açıdan hem sanayici açısından hem ihracatçı açısından gerçek döviz kurlarının mutlaka oluşması gerekiyor.”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat