En Sıcak Yaz

19 Mayıs 2018 13:21
A
a
Merhaba sevgili İMG Haber okuyucuları.

19 Mayıs 1919’da olanca sıcaklığı tüm benliklerinde hisseden, işgal güçlerinin eziyetine maruz kalan Anadolu ve Ortadoğu bugün yine sıcak günler yaşıyor. 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılında uğraştıklarımız yine aynı. Sadece koşullar, figüranlar ve yöntemler farklı.

Bir yanda Irak ve Suriye’deki iç savaş, bir yanda her iki ülkenin kuzeyine konuşlanmış YPG, PYD yani aslında PKK ile ülkemiz arasında yaşanan ve kimler tarafından başımıza musallat edildiği belli olan kirli bir savaş.

Bu sıcak, bunaltıcı ve bir o kadar da kirli atmosferde cumhurbaşkanlığı hükümeti denilen garabet bir sistemi yürürlüğe sokacak olan bir seçim arifesindeyiz. Garabet diyorum çünkü seçilecek 600 milletvekilinin oluşturacağı meclis işlevini yitirecek. Bir cumhurbaşkanı ve onun atayacağı bakanlar KHK lerle ülkeyi yönetecek. Meclis de sözüm ona yasa çıkaracak. Yerleşik, kurumsallaşmış parlamenter sistem yerini “başkan ve belirlediği isimlerin yönetimi “ sistemine bırakacak.

Tabi biz bu sütunlarda sistem eleştirisi ve önerisi yapmayacağız. Seçime kadar yaşanacak süreci değerlendirecek, partilerin konumlarını, adaylarını, vaatlerini şanslarını değerlendireceğiz. Çünkü seçime hükümetin uyguladığı OHAL durumu dışında aslında ekonomik OHAL koşulları altında gidiyoruz.

Bu rakamlarla nasıl başa çıkılır bilmem ama Dolar 4.5 Euro 5.3 olmuş. Gelirimiz döviz bazında azalıyor, giderlerin hesabını tutabilene aşk olsun. Borsa bir adım ileri iki adım geri.

2002’den beri iktidarda olan parti, ekonomiyi uçuracaklarını söylüyor. Dahası televizyonlara verdikleri reklamlarda ülkelerin tarihsel kırılma noktaları olduğunu ve 24 Haziranın Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu (bundan önceki her seçimde söylediği gibi) söylüyor.

Bu kadar gazeteciyi içeri atan Madagaskar hükümetiymiş gibi basın özgürlüğünün kendi dönemlerinde arttığını, insanların daha özgür ve rahat yaşayabilmeleri için demokrasiyi geliştireceğini söylüyor.

Muhalefet ise MHP’yi de bünyesine alan, zaten örgütlü olan iktidara karşı ilk kez örgütlü bir görüntü veriyor. Sağıyla soluyla tüm merkezi bir arada toplamayı başaran muhalefet ve buna önderlik yapan CHP, 1989 seçimlerinden den sonra ilk kez seçim kazanmak için doğru hamleler içinde görünüyor. Bir de seçim manifestolarını ve ekonomik vaatlerini görürsek seçim sürecini daha sağlıklı değerlendirebiliriz.

Ha medyayı sorarsanız o bildiğiniz gibi. Nasreddin Hoca fıkrası durumu net anlatıyor ama bunları daha sonra tartışırız.

Şimdi işimiz seçim ve geçim.

Kalın sağlıcakla.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat