Hani eşitlik, doğruluk?

20 Kasım 2016 12:29
A
a
Ülke gündemi çok yoğun amma velakin duyduğumuz iddialara, yaptığımız araştırmalara göre sevgili Burdur Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, hem Burdur, hem de ülke gündemindeki yerini korumaya kararlı görünüyor. Keşke kendisini böyle bir konuyla köşemde konuk etmeseydim. Ancak, muhterem Müdür Bayram bizzat olayın içerisinde, kahramanı elden ne gelir.

Lafı uzatmadan gelelim konuya, Burdur’dan, Ankara’ya kadar uzanan iddialara. Eğitimde fırsat eşitliği mi yok ediliyor, iyi öğretmen- kötü öğretmen ayrımı mı yapılıyor, vali çocuğuna özel öğretmenler mi tahsis ediliyor? Ben işin içinden çıkamadım ona da siz karan verin.

Artık ayyuka çıkan, diğer velileri isyan ettiren iddialar şöyle, son kararnameye kadar Burdur Valiliği yapan ve görev süresince kamuoyunun da beğenisini kazanmış Sayın Vali Hasan Kürklü merkeze alındıktan sonra eşini ve  çocuğunu Burdur’da bırakmıştı. Kendisi Ankara’ya merkeze alınan Kürklü’nün bu kararında etken de, oğlunun okuduğu Fen Lisesi’ndeki eğitimden memnuniyetiydi.

Olayda, küçük Kürklü’nün 11/A şubesine alınmasıyla başlıyor. Vali Bey’in değerli eşi, okul müdürüne giderek, kendisinin belirlediği branş öğretmenlerinin 11/A şubesine verilmesini istiyor. Doğal olarak, eğitimde eşitlik ve denge sağlamakla görevli okul müdürü bunun mümkün olmadığını, öğretmenler arasında böyle bir ayrım yapamayacağını söylüyor.

Sadece Vali Bey’in oğluna özel öğretmen atama pozisyonuna girmek istemeyen okul müdürü, Vali Bey’in değerli eşini, bunun diğer velileri isyan ettireceğine ikna etmek için epey dil döküyor. Amma nafile tüm veliler gibi oğlunun istikbalini düşünen hatta bunun için Ankara’ya gitmek yerine Burdur’da kalan hanımefendi, Nuh diyor, peygamber demiyor.

İşte burada olayın kahramanımız Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram devreye giriyor. İddialara göre okul müdürüne telefon açan Kahraman,  “ Hanımefendinin istediği öğretmenler A şubesine girsin” talimatı veriyor! Tüm çabalarına rağmen buna engel olamayan okul müdürü, başına daha kötü bir şeyler gelmesinden çekinerek, talimatı yerine getiriyor.

Fakat bu ayrımcılık, hem diğer iki şubede, ‘A şubesine seçilmemişler’ olarak derslere giren öğretmenler arasında, hem de o şubelerdeki öğrencilerin velileri arasında isyana sebep oluyor. Okul Müdürü çaresiz, veliler başvuracak adres arıyor. Yanlışı düzeltmesi gereken, zaten talimatı veren kahramanımız Mahmut Bayram. Kimi kime şikayet edecekler.

Sağa-sola gidiyorlar, ‘’tık’’ yok. Yerel basına başvuruyorlar ‘’ses’’ yok. İddialar sonunda bana kadar ulaştı. Adımız, ‘Korkusuz’’ a çıkmış ya, ‘’Aman Hasan Bey, bari siz bir el atın bu haksızlığa’’ diye yalvardılar. Dinledim, her zaman yaptığım gibi yetinmedim, araştırdım. Bana gelen velilerin yanı sıra, diğer veliler, adını vermeyeceğim eğitimcilerle görüştüm. Her şey ortada.

Geriye,  görevimizi yapmak kamuoyunu bilgilendirmek, ilgili makamlara çaresiz kalan öğretmenler, öğrenciler ve veliler adına iletmek kaldı. Hem elçiye zeval olma zaten. Devletin vatandaşlarına şefkatli elini uzatmak, her konuda adaletini göstermek, sağlamak gibi kutsal  bir görevi yapan ve Burdur’da olduğu sürece bu konuda halkın takdirini kazanan Sayın Merkez Valimiz Hasan Kürklü, olayın ne kadar içinde inanın bilmiyorum. İhtimal vermekte istemiyorum.

Ancak olayın doğal olarak bir tarafı da o, geçen eğitim yılında başlayan bu ayrımcılığın önüne geçilemedi, bu eğitim yılı başında da tepkileri bastırmak için göstermelik birkaç değişiklik yapılmış. Ama velilerin isyanı da değerli İl Milli Eğitim Müdürü Bayram’a olan tepkisi, güvensizliği de dinmiyor. Tabii Sayın Valimiz Kürklü’nün geride bıraktığı olumlu izlenimlerde bundan nasibini alıyor.

Tüm bunlardan daha da kötü olan ne biliyor musunuz?

Geleceğimiz olan o öğrencilerin daha yolun başında karşılaştıkları bu ayrımcılık, haksızlık. Yarın onlarda öğretmen, müdür, vali olacaklar, biz onlara yanlışı-doğruyu, hakkı-hukuku öğretip, onlardan böyle olmalarını isterken, kendilerinin bizzat yaşadığı haksızlığı nasıl izah edeceğiz? Onların tertemiz kalplerine, beyinlerine kazınan ‘’Güçlü olan, adamı olan, torpili olan istediğini yapar, alır’’ imajını nasıl yok edeceğiz? Nasıl onlardan dosdoğru olmalarını isteyeceğiz?

Benim asıl derdim bu dostlar…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat