Lider’e Selam Seçime Devam

1 Haziran 2018 14:43
A
a

24 Haziran seçimleri birçok açıdan ilkleri barındırıyor. Seçim sonucunda yeni bir yönetim sistemine geçmenin yanı sıra ilk kez bir lider partisinin adayı olmuyor. İlk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayımız oluyor. İlk kez birkaç partinin ittifak yaparak seçimlere katıldığını görüyoruz.

Evet; cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yeni bir anlayış ve formatta yapılırken, seçim süreci ortaya bir şey çıkardı:

Yeni bir lider doğuyor

Kim ne derse desin, kim kazanırsa kazansın bu gerçek değişmeyecek. Muharrem İnce artık bir lider olma sürecinde ve epeyce yol kat etti. 2010 yılında yapılan CHP Kurultayında genel başkan olan Kemal Kılıçdaroğlu, aslında çok da kötü bir performans göstermedi. Partinin kurumsallaşması konusunda önemli işler yaptı. Parti içinde kavgayı en aza indirdi. Partinin mücadele gücünü seçimler için harcaması konusunda önemli aşamalar kaydetti. Yani Kılıçdaroğlu işleri doğru yaptı. Ama lider olmak için işleri doğru yapmak değil, doğru işler yapmak gerekir.

İşte Muharrem İnce bunu yapıyor. Yani İnce doğru işler yapıyor. İnce, yaratıcı, özgüvenli, kararlı ve tevazu sahibi bir görüntü çiziyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi korku yaratarak kendini kabul ettiren bir kişilik yerine, sevgi, saygı ve hayranlık uyandıran bir kişilik örneği sergiliyor. Sürpriz yanıtlarıyla insanları şaşırtıyor ve mesajlarını herkesin rahatlıkla anlayabileceği biçimde veriyor.
Seçimin seyrine gelince 23 gün kala bile durumun netlik kazanmadığını ve sonucun ikinci turda alınacağı konusunda beklentilerin arttığını görüyoruz. Milletvekili seçimlerindeyse İzmir’in yapısından kaynaklanan bir netlik var. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 46.8 oy alan CHP, oylarını arttıracak mı, koruyacak mı şu anda belli değil. Ama İzmir’de milletvekili dağılımını AKP, HDP ve İyi  Parti’nin alacağı oylar belirleyecek. Yüzde 31 oy alan AKP oylarını korursa milletvekili sayısını da korur. Bu demektir ki diğer partilerin alacağı her milletvekili CHP’nin milletvekili sayısını değiştirecek.  1 Kasım seçimlerinde 2. Bölgede 662 bin oyla yedi milletvekili çıkaran CHP aynı performansı gösterirse sorun yok. Ama milletvekili aday listeleri örgütte sıkıntı yarattı. Birinci bölgede siyaset yapanlar ikinci bölgeden aday gösterildi. İkinci bölgenin sevilen etkin isimleri seçilemeyecek sıralara yazıldı. Bunun nasıl bir sonuç doğuracağını hep birlikte göreceğiz.

Birinci bölgede kıl payı yedi vekil çıkaran, ikinci bölgede 6-7 bin oyla sekizinci vekili kaçıran CHP’nin işi biraz daha zor. AKP zaten yıpranmışlığı, kötü giden ekonominin etkisi ve Erdoğan’ın gölgesi altında kalması nedeniyle 1 Kasım performansından çok uzak.

Yani İzmir’de İyi Parti ve HDP’nin performansı sonucu belirleyen en önemli unsur olacak. MHP mi dediniz?.. O kendi kendini imha etti bile.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat