''Siyaseti bu koltukta öğrenmedim''

Röportaj26 Aralık 2016 11:10
''Siyaseti bu koltukta öğrenmedim''
A
a

Aslında Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile bu röportajı Kasım'da yapacaktık. Fakat Başkan Karabağ’ın rahatsızlığı, bizim yoğunluğumuz derken anca buluştuk. Koltuğa oturduğu günden beri farklı bir Başkan profili çizen ve İzmir siyasetinde hep ön saflarda olan Başkan Karabağ ile dünden bugüne yaşananları hatırladık, onun gözüyle olayların analizini bir kez daha yaptık.

Her zamanki dobralığı ve lafını esirgemeyen tavrıyla konuşan Başkan Karabağ ile samimi bir sohbetten yansıyanları okuyacaksınız. Konu çok, vakit azdı, polemikler ve kamuoyuna mal olmuş tartışmalar kadar hizmetler ve projeleri de dillendirdik.
 
Ercan PALA / İMGHABER
 
 
Bayraklı ve Hasan Karabağ ismi siyaset gündeminden hiç düşmüyor. Sık sık İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, parti yöneticileri ve bazı vekillerle karşı karşıya geliyorsunuz. Geçtiğimiz yıl ki kongrede bu çatışma ayyuka çıkmıştı, yaşanları bugün nasıl özetlersiniz?
 
- Ben siyasete bu koltukta başlamadım. Yaklaşık 40 yıldır siyasetin içindeyim. Siyaseti iyi bilirim. Ama en iyi bildiğim, ilkeli olmak ve partinin yararına çalışmak. Geçtiğimiz kongrede taraf değiştiren biz değildik. Sayın Kocaoğlu, Nevzat Kavalar’ı destekliyordu, bize göre de doğru isimdi. Ancak ne olduysa son dakika da Sayın Başkan, kadim dostu Alaattin Bey’i destekledi. Ortalık karıştı, parti açısından istenmeyen görüntüler yaşandı. Biz kararımızın arkasında durduk. Karar değiştirip, ‘Benim dediğim olacak’’ diyen Sayın Başkan’dı. Tüm bunlara ragmen Alaattin Bey sadece 12 farkla kazanabildi. O gün, Alaattin Bey’in 12 farkla o koltukta çok oturamayacağını, teşkilata söz geçiremeyeceğini, bu sürecin sağlıklı şekilde yürümeyeceğini söyledim. Hep beraber gördük, zaman beni haklı çıkardı. Nitekim Beyefendi, istifa etti. Sayın Başkan’da yanlış tarafta yer alarak bir kez daha kaybetti.  
 
-Yerine seçilen İl Başkanı Asuman Ali Güven ve yönetim için neler düşünüyorsunuz?
 
-Yönetim değişmedi ki, Beyefendi istifa etti, onun ekibinden bir arkadaş koltuğa geçti. Alaattin Bey’in de, Aziz Bey’in de gölgeleri hala duruyor. Asuman Bey, iyi niyetiyle birşeyler yapmaya çalışsa da, pek bir şey değişmez. Genel Merkez’de bunu biliyor, görüyor.
 
 - Bu çekişmeler, ters düşmeler, özellikle Başkan Kocaoğlu ile yaşananlar herhangi bir şekilde Büyükşehir’in hizmetlerine yansıyor mu, Bayraklı gerçekten hak ettiğini alıyor mu?

-Buna Bayraklı halkı karar verecek, herkes herşeyi görüyor. Biz elimizdeki yetki ve imkanlarla en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Büyükşehir’in yetkisinde olan alanlarda belli. Bayraklı’ya ve diğer ilçelere yapılanlar da belli. Biz Bayraklı’nın ihtiyaçları için yapılması gerekenler için talebimizi de, ısrarımızı da sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.


 
-Parti’deki güç dengesi kadar, adınız Büyükşehir adaylığı için de hep gündem de gerçekten Büyükşehir’e aday mısınız?
 
-Ben aday olsam ne olacak? Sizin istemenizle değil ki, vatandaş size orada isteyecek. Genel Merkez’de vatandaşın isteğini görecek ve ona göre hareket edecek, o zaman olur. Burada 8 yılda yaptıklarımız ortada, daha yapacaklarımız var. O gün geldiğinde vatandaşın talebine göre düşünürüz. ‘Bize orada hizmet et’ derlerse o zaman bir kıymeti olur. Söylenene göre yerel seçim için daha 2 yıldan fazla var, tabii yerel seçimler de yapılırsa, o bile meçhul.
 
 
YEREL YÖNETİMDE DE SİSTEM DEĞİŞEBİLİR
 
 
-Neden meçhul, farklı bir duyumunuz, düşünceniz mi var?
 
-Şu anda her şey Anayasa değişikliği ve Başkanlığa kilitlenmiş durumda. 2017’de referandum var, eğer referandum da Başkanlık sistemi gelirse o zaman yerel yönetim şekli de değişecektir. Zaten Ak Parti’nin bu konuda çalışmalar yaptığını da duyuyoruz. Büyükşehirleri ikiye, üçe bölüp, genel seçimlerdeki gibi, oralarda bölge belediye başkanı seçilecek, bağlı ilçeler ise şube gibi olacak, o başkan şube müdürlerini atayacak. Bu veya buna benzer sistemler konuşuluyor. Tersi olur da Başkanlık gelmezse, bu seferde 2017’de erken seçim kaçınılmaz olur diye düşünüyorum. Yaşayıp, hep birlikte göreceğiz.
 
-2017 demişken, çok önem verdiğiniz yeni belediye binası bitti, yeni yılda yapmayı planladığınız projeler neler?
 
-Evet, belediye binasının iç tefrişatını ve çevre düzenlemesini yapıyoruz. Bir, iki ay içerisinde taşınırız. Bayraklı’ya İzmir’in en modern ve en akıllı belediye binasını kazandırdık. Yerin 4 kat altına indik. Zemin bizi çok uğraştırdı. Gecikmeler oldu, ama bitirdik. Bayraklıya’da, Bayraklılar’a da çok yakışacak. Önümüzdeki yılda en önemli projemiz Manavkuyu’da 6 bin metrekare üzerine toplam 13 bin metrekare inşaat alanını kapsayan Kültür Merkezi ve Spor Salonu’nu içeren tesisimiz. Burada çok amaçlı spor salon ve bir çok etkinliğin aynı anda yapılabileceği devasa iki salonlu bir kültür merkezini Bayraklı’ya kazandıracağız. Nafiz Gürman’da Cemevi’ni yapacağız. Aynı şekilde Postacılar Kültür Merkezi’ni. Bunlar hazır olanlar. Hazırladığımız projelerde var, olgunlaşınca onları da paylaşırız.
 


-Bir Alevi derneğinin binasının yıkımıyla ilgili de bir çok kişiyle karşı karşıya geldiniz, işin aslını bir daha anlatır mısınız?
 
-Öncelikle orası bazılarının lanse ettiği gibi Cemevi filan değil, o derneğin gelir sağladığı ve düğün salonu olarak kullanılan bir bina. Bina kaçak, Vali talimat vermiş, ne yapayım kanuna uymayayım mı? Benim Alevi vatandaşlarımız için neler yaptığımı en iyi yine onlar biliyor. Ben Cemevi’ni değil, kanuna uyarak, kaçak binayı yıktım. Ama nedense birileri bu işi kaşıdı, beni Alevi vatandaşlarımızla karşı karşıya getirmeye çalıştı. Hem bunu kendi partimden yapanlar oldu. Partimizde Genel Sekreter olmuş (Kamil Okyay Sındır’ı kastediyor) bir arkadaşımız, kanuna uymamayı tavsiye etti, bunu anlamak mümkün değil. Biz zaten Cemevi yapıyoruz.
 
 
KANUNA UYDUM DİYE DİSİPLİNE VERDİ
 
 
-Kamil Bey, (Kamil Okyay Sındır-CHP Genel Sekreteri) İl Başkanlığı’nda yaptığı toplantıda size şikayet etmişti, disipline veriyordu, ne oldu sonra?
 
-Şimdi bak ! İl başkanı ve genel sekreterin işleri bunlar. ‘’İşte ben mesaj çektim gelmedi, bunu disipline verdim’ bilmem ne. Sonra Kınık’a sordu ‘Başkan haklı’ dediler, Foça’ya sordu ‘Başkan haklı’ dediler. Buca’ya sordu ‘Başkan haklı’ dediler. Karaburun’a sordu ‘Başkan haklı’ dediler. Konak’a sordu ‘Başkan haklı’ dediler. Dışarı çıktılar, ‘biz ne yaptık’ diyorlar. Doğrunun yanında yer alacak bu ülkenin insanları bu kadar basit! Ben ‘Başkan haklı’ diyen bu çocukların hiçbiriyle önceden görüşmedim, beni savunun demedim. Toplantıdan sonra öğrenince teşekkür ettiklerim oldu. Ee onlarda farkında bu işin yani, bu konuda genel sekreter hata yaptı.
 
 
-Hep aynı olaylardan konuşuyoruz ama yakın zamanda yaşandığı içinde es geçemiyorum. Dershaneler konusunda da İzmir Milletvekiliniz Atilla Sertel, sizi ‘’Direnmemekle, hemen pes etmekle’’ suçladı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na şikayet etti. Nedir kendi partililerinizden çektiğiniz?
 
-Etti de ne oldu? Madalya mı verdiler, biz konuyu gündeme getirmeden önce nerdeydiler, haberleri bile yoktu. Kapatmadan önce bir ay her platformda mücadele ettik. Başbakan’a bile yanlıştan dönülmesi için mektup yazdık. O zaman kendileri neredeydiler. Son ana kadar direndik ardından mecburen kanuna uyduk, kendi vekilimiz bizi bunla suçladı. Amacı nedir, onu da Atilla Bey’e sorun. Eğer yanlıştan dönüldüyse bunda çabamızın payı olduğunu düşünüyorum. Belediye meclisimizdeki AK Partili arkadaşlar bile çabamızı tebrik etti. Ama Atilla Bey’e yaranamadık. Neyse ki Bayraklılar neyin ne olduğunu çok iyi biliyor, en son ankette bunu gösteriyor?
 
(Bayraklı’da 2500 kişiyle yüzyüze görüşme yöntemiyle bir kaç hafta önce yapılmış bir anketi gösteriyor, ilk 4 soruyu incelememizi istiyor. İlk seçimde Hasan Karabağ’a oy verirmisiniz? sorusuna verilen cevaplar,  yüzde 49.5 evet, kararsızlar dağıtıldığında bu oran yüzde 63’lere çıkıyor)
 

 
BAYRAKLI HALKI ÇALIŞANI TAKDİR EDİYOR
 
 
-Bu ankete bakarsak, sizin oy oranınız CHP’nin oy oranından fazla görülüyor, bunu neye bağlıyorsunuz?
 
-Geçen 8 yılda yaptığımız hizmetlere bağlıyorum. Ancak şu göz ardı edilmesin burada CHP’nin de oyu artıyor. Gördüğün gibi Bayraklı’da insanlar belediyenin hizmetlerinden mutlu. İlk seçimde hangi partiye oy verirsiniz sorusunda CHP Yüzde 36, AKP 28 civarında çıkıyor. Kararsızlar dağıtıldığında bu oran yüzde 46,5’a, yüzde 36.3 oluyor. İsim bazında 'İlk seçimde Hasan Karabağ'a oy verirmisiniz'' sorusunun oranı yüzde 49.5, kararsızlar dağıtıldığında bu oran yüzde 63'lere çıkıyor. İsim bazında oyu artırırken, partimin oyunu da artırmışım. Ben buraya ilk geldiğimde böyle bir oran yoktu. Şimdi halka hizmet etmesen, senden memnun olmasalar böyle bir rakamı yakalayabilir misin? Benim oyumun fazla görünmesi de doğal olarak hizmetleri beğenen diğer partili vatandaşın yerelde partiliye değil, çalışana oy vermesi, vermeyi düşünmesinden kaynaklanıyor. Bu hem benim için, hem partim adına kazanç. 8 yıl önce Karşıyaka’dan ve Bornova’dan alınan bölgelerdeki vatandaşlarımız, karşı çıkmıştı, istememişlerdi, bugün ‘’İyi ki Bayraklı’ya geçmişiz’’ diyorlar.
 
-O zaman bu memnuniyeti yaratan hizmetleri, geçen sürede yaptıklarınızı özetler misiniz, size en çok gururlandıranlar hangileri?
 
-Biz başkanlığı kazandığımızda küçük bir binayla hizmete başladık. Dağ gibi sorunlar vardı. İmar sorunlarına el attık. Yeni alanlar kazandık. Oralara çeşitli hizmetler, ihtiyaçlar için tesisler, merkezler yaptık. Her mahalleye park, sosyal alanlar inşa ettik. İşletmelerini de hem hizmet kalitesi hem de vatandaşlarımız ucuz faydalansın diye biz yapıyoruz. Gençlerimize spor alanları, merkezleri yaptık. Çocuklarımız üniversitelere, okullara hazırlanmak için ücretsiz kurs imkanı sağladık. İzmir’de çoğu belediyeye öncülük eden eğitim merkezlerimiz var. Hatta İzmir’in en iyi eğitim merkezleri bizde. Bu konuda da iddialıyım. Çeşitli semtlerde 15 kütüphane oluşturduk. Proje o kadar beğenildi ki, hibe 50 bilgisayarla ödüllendirildi. Bu benim gururlandığım bir proje. Kadınlarımıza hem meslek öğrettik, hemde iş imkanı sağladık. Onların ürettiklerini satmaları için standlar oluşturduk. Sağlık alanında, diş polinikleri açtık. Şu anda onlarında sayısı 7'yi buldu. Ayda 10 bine yakın hemşerimize hizmet ediliyor. Yaşlılarımıza evde bakım hizmeti verirken, engellilerimizin sosyal hayata katılmaları için yaptığımız bir sürü etkinlik var. Bunların çoğu sürdürülen ve geliştirilen hizmetler. Şu anda inanın hatırlamadığım bir sürü şeyde var. Asli görevler olan temizlik, çöp toplama, asfaltlama gibi olanları da en etkin şekilde yaptığımızı zaten Bayraklılar söylüyor. İzmir’de olmayan en modern ve akıllı hizmet binasını ilçeye kazandırdık. Sadece 8 yıllık bir geçmişimiz olmasına ragmen Bayraklı İzmir’e değil, Türkiye’ye örnek bir ilçe, gerçek bir başarı hikayesi. Geriye doğru şöyle bir baktığımda ‘gerçekten çok iş yapmışız’ diyorum. Bundan çok çok uzun süre sonra bile yaptığımız işlerle siyaset sosyolojisi kitaplarında yer alırız. (Gülüyor)
 
-Bu güzel ve samimi sohbet için teşekkür ediyorum.
 
-Ben de teşekkür ederim…
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat