15 dk'da zayıflamak isteyenler FİT-PARK'a

Röportaj29 Mart 2017 12:29
15 dk'da zayıflamak isteyenler FİT-PARK'a
A
a
Vucüdumuza iyi bakamız gerektiği su götürmez bir gerçek. Fakat modern toplumlarda günlük hayatın işleyiş biçimi bize sürekli hızlı hareket etmemizi söylüyor. Durum böyle olunca da pek çok kişi spor yapmaya fırsat bulamıyor. Hayatında spora yer verenler bu durumun  insana hem bedenen hem ruhen ne kadar büyük artılar kattığını bilirken bir grup insanda bu yoğunluk içinde spor yapamıyor , yapmak istemiyor veya sürekli erteliyor... Diğer taraftan yaşadığımız yerlerde sürekli ve dinamik olarak artış gösteren spor salonlarının varlığını da fark etmişsinizdir. Gençler arasında oldukça ilgi gören bu mekanlar birbirinden farklı görünse de pratikte birbirlerinin aynısı olduklarını biliriz. Ama bu yazımızda size oldukça farklı bir spor salonundan bahsedeceğimden şüpheniz olmanız...
İzmir’de bir buçuk yılda 3 şube açan ve Speed-Fit (EMS-FİT) uygulamasıyla insanlara 15 dakikada zayıflamayı vaadeden farklı salona konuk olacağız... FİT PARK!
Fit Park yöneticilerinden Yahya Gevrek , Selma Demir ve Antrenör Özer Çınar’ın eşliğinde röportajımıza başlayalım...

Fıt Park Spor Salonu’nun kuruluş hikayesi nedir?

Selma Demir:Fit Park Spor Salonu’nun doğuşunu Türkiye’de Yahya Bey gündeme getirdi. Yurt dışındaki yatırımcıları bir araya getirip kendi ortaklarıyla birlikte böyle bir yola çıkıldı. İsviçre’de iki tane ortağımız var . Şu anda Fit Park büyümeye devam ediyor. Aslında ilk hedefimiz herkesin spor yapabiliyor yani sporu yaşam şekli haline getirmeyi çalışıyoruz. Fiyatlarımızı çok fazla yüksek tutmadan yurt dışında herkes nasıl spor yapıyorsa Türkiye’de de herkesin spor yapmasını amaçlıyoruz. Sloganımız “Sağlık ve mutlulukta bir adım önde”. İzmir’in dışında da şubeler açmaya devam edeceğiz. İyi bir hizmet ve donanımlı antrenörlerimizle sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz.Neden İzmir’i  pilot şehir olarak seçtiniz?

Yahya Gevrek:İzmir bizim için aslında bir başlangıç. Türkiye’nin 4 büyük ili içinde olan; İstanbul, Ankara , Antalya’da bir anket yaptık bundan bir buçuk yıl önce. İzmir’in insanları bize daha bir spora yakın geldi anket sonuçlarına göre. O nedenle ilk adımımızı İzmir’de attık. Bir buçuk yılın içinde 3 şube açtık. Türkiye’nin spor potansiyelini o kadar büyük görüyorum ki televizyonda radyoda ve neredeyse her yerde sporla alakalı bir şeyler dinliyoruz görüyoruz.  Selma Hanım’ında dediği gibi Türkiye’deki spor kültürünü Avrupa standartlarına taşımayı düşünüyoruz.  Ben Avrupa’da doğum büyümüş bir insanım 14 senedir İsviçre’de yaşıyorum . Spor sektöründe Avrupa ve Türkiye’yi kıyaslarsak Türkiye’de çok küçük bir oran spor salonlarına gidiyor yani Almanya’yı baz alırsak 80 milyon insanın içinde %10-11’lik bir spora gitme oranı var. Bu insanların içinde bir sevda olmuş artık. İşten çıktıklarında evine gitmeden sporunu yapmayı tercih ediyorlar. Türkiye’ye baktığımızda rakamsal olarak %2’lerdeyiz. Yani o kadar çok potansiyel var ki Türkiye’de insanların spor hayatına atılmaları için bizim de hedefimiz bu oranı yukarılara taşımak. Spor yapan insanın enerjisi ve havası bir başka oluyor. İnsanların 30 yaşları var 40 yaşları var ama bunun sonrasında 60 ve 70 yaşları da var sonuçta. Yani ne kadar genç yaşta spora odaklı olursak biliyorum ki ilerleyen yaşlarda da o denli sağlıklı bir yaşam süreriz.


Sizi diğer salonlardan ayıran özelliğiniz nedir ? Mesela son dönemde oldukça popüler olan ve insanların merak ettiği SPEED-FİT (EMS-FİT) diye bir uygulamanız var bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

Selma Demir :Bu uygulama Almanya’da fizik tedavi doktorlarının üzerinde çalışarak geliştirdikleri bir aletle ortaya çıkıyor. Asla ve asla sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı için birçok alanda kullanılabileceğini keşfetmişler. Önce fizik tedaviyle başlanmış daha sonrasında da spor alanında da yani kişinin kasını güçlendirdiği için bel fıtığı boyun fıtığı varsa bile ya da herhangi bir yerinde ameliyatı varsa bile kişi bir , bir buçuk saat kardiyo yapamıyor. Spor salonlarında uzun saatler geçirme lüksü olmadığı için bu gibi kişiler 15 dakika boyunca Speed-Fit uyguladığımızda bir buçuk saatlik salon egzersizleriyle aynı sonucu almış oluyor. O yüzden fizik tedavi doktorlarının onayladığı bir uygulama ki bu araştırılarak bugünlere geldi. Türkiye’de bu uygulamanın bir alt versiyonu vardı fakat biz daha gelişmiş versiyonunu getirdik. Hem zamandan tasarruf hem kişinin kilo verirken yapabileceği  hataları en aza indiriyor. Mesela kişi kilo vermek amacıyla çalışıyor fakat yağdan değil kas kütlesinden gidiyor.  Bu uygulamada öyle bir durum söz konusu değil. Kası güçlendirdiği için kesinlikle ve kesinlikle herhangi bir zararı olmadan 15 dakikada spor yapmış oluyorsunuz ve bir buçuk saat spor yapmış gibi bir sonuç alıyorsunuz. Ayrıca bölgesel çalışma imkanı da  sağlıyor bu alet. Basen bölgesi olabilir , göbek bölgesi  olabilir. Mesela günümüzde sürekli oturarak çalışan geniş bir kitle var bu kişilerde duruş bozukluğu , sırt ve kolda ağrı, zayıflama gibi sorunları da çözebiliyor. Haftada bir yada iki kez yapılabiliyor. 15 dakikayı geçmiyor seanslar. Yapılırken squad pozisyonunda ayakta da durabilirsiniz. Kalp hastaları hariç herkese uygulanabilen bir alet bu.


Peki  SPEED-FİT uygulaması  selülit tedavisinde de uyguanabilir mi?

Selda Demir: Bire bir! Yani %99 kesin çözüm diyebilirim .  Biliyorsunuz kadınların en büyük problemlerinden biri selülitler maalesef. Bu uygulamayla iki seans sonrasında gözle görülür azalmayı fark ediyorsunuz .  Seanslar ilerledikçe de selülit diye bir belanız da zaten kalmıyor. Tabi bu uygulamayla birlikte günlük 3 litre su içiyoruz ve 3 beyazdan uzak duruyoruz. Ciddi anlamda özellikle şimdi yaz geliyor düğün sezonu da açılıyor. Herkese bu aleti bu uygulamayı bir kez denemelerini tavsiye ediyorum. Ne demek istediğimizi yaşayarak öğrenmeleri çok daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.

Peki salonlarınızda nasıl bir fiyat politikası uyguluyorsunuz ?

Selma Demir:Öncelikle insanlar Hilton diye duyduklarında ( Hilton dışında Güzelbahçe’de ve daha önce Bornova’da olan ama Buca’ya taşınan  bir salonları var)  çok yüksek fiyatlı olduğumuzu düşünüyorlar fakat tam aksine biz Fit Park olarak herkese sporu aşılamak ve çıtayı sürekli olarak yukarı taşımak istediğimiz için fiyatlarımızı uygun tutuyoruz. Mesela Speed-Fit uugulamasında kullanılan techizat  oldukça pahalaıdır ama biz buna yılbaşından önce başladık... Normalde 10 seansını 1000 liraya veriyorlar fakat biz 500 liraya veriyoruz. 30 seansıda 1099 lira . Bu alınabilirliği arttırmak ve herkesin bunu yaşaması için fiyatlarımızı yüksek tutmuyoruz. Zaten oldukça popüler bir uygulama olduğu için talepte yoğun mesele birçok ünlü bu uygulamayı tercih ediyor. Magazin programlarında bile görüyoruz artık.


Yahya Gevrek: Fiyat politikası çok önemli bu noktada çünkü bizim insanları spordan kaçırmamamız gerekiyor. Bizde ayakta duruyoruz rakiplerimizde ayakta duruyor ama neden diğer firma bu işi 1500 liraya yapıyor da Speed Fit 500 liraya yapıyor? Sonuçta bizimde bir şekilde ayakta kalmamız gerekiyor. Ama her insanın insanların spora teşvik edilmesi gerektiği noktaya geliyoruz... Fiyatlarımız da o nedenle düşük. Kalite olarak da kesinlikle taviz vermiyoruz. Biz bu konuda kendimize çok güveniyoruz. Üyelerimiz olsun çalışan arkadaşlarımız olsun ycani özetle biz Speed Fit’te bir aile ortamı yaratmayı amaçlıyoruz. Zaten her zaman deriz Fit Park bir ailedir; müşterisi , çalışanı , antrenörü... bu şekilde yaklaşıyoruz. Felsememiz bu.


Speed-Fit uygulamasında kullanılan aletin çalışma prensibi nedir?

Antrenör Özer Çınar: Speed-Fit ‘te kullandığımız alet vücutta statik bir kasılmaya neden oluyor. Sabit durduğumuz bir pozisyonda üstümüze binen bir yük bir şiddet gibi. Bu demek oluyor ki sen hareket etmeden spor yapıyorsun. İstemli bir kasılmaya neden oluyor alet bu şiddet geldikçe beyin kaslara ileti gönderiyor. Ve vücut bu şiddete karşı bir direnç uyguluyor. Bunun belli programları var; kilo vermeye yönelik, kas kütlesini arttırmaya yönelik programları var. Bu tabi kişinin isteğine  karşı . Tabi söylemek istediğim bir diğer şey tüm bu istekler belirli bir diyet uygulamasıyla desteklenmesi gerekiyor. Speed-Fit uygulaması 6 bölgeden oluşan bir tulum giyilerek yapılıyor. Üyelerimizde bu sporun olumlu sonuçlarını çok net görüyoruz. Mesela özellikle selülitlerinden kurtulmak isteyenler kısa sürede ciddi olumlu sonuçlar alınca çok mutlu oluyorlar. Bu uygulamaya direkt zayıflatıcı olarak bakmayı bir noktada doğru bulmuyorum sonuçta diyet olmazsa zayıflama zorlaşabiliyor yani diyet bu uygulamaların olmazsa olmazı diyebilirim. 30 seans sonunda istenilen kiloya ulaşmak ise %99 garanti diyebilirim.


Speed-Fit  ince kas gruplarına hitap eden bir uygulama. Mesela bacak bölgesinden bir kası çalıştırmak için fitnessda 3 hareket yapmanız gerekebilir. Bu uygulamada taktığımız bir kemer sayesinde bacak kaslarının hepsini aynı anda ve aynı şiddette çalıştırabilme imkanımız var. Birde zaman faktörü var tabi mesela sizin spor salonlarında bir buçuk saatte yaptığınız antremanın etkisini  15 dakikada veriyoruz size. Şöyle söyleyim tek kas grubu çalıştırmıyoruz istediğiniz gibi bölgeselde çalışabiliriz istediğiniz gibi bütün kas gruplarına aynı anda aynı şiddette de çalıştırabiliriz. Doktorlarında tavsiye ettiği bir uygulama sonuçta.

Son olarak Fit Park'ın hedefleri nelerdir?
Yahya Gevrek: Türkiye'deki spor standartlarını Avrupa standartlarına taşımak istiyoruz bizim ana hedefimiz budur. Biz bir aileyiz ve hep bu doğrultuda ilerlemek istiyoruz. Nasip olursa gelecek röportajda Fit Park olarak daha farklı projelerimizi anlatabiliriz size . Ciddi projeler içinde yer alabiliriz, insanları spora yakınlaştırdıkça daha da mutlu oluyoruz... Spor yapmayı erteleyenler veya düşünmeyenlere Fit Park'ı tavsiye ediyorum çünkü burası eminim onlar içinde kendilerini bir ailenin içine girmiş gibi hissedecekleri bir yer olacak... Teşekkürler

  
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat