Seçimin ardından

POLİTİKA 26 Haziran 2018 14:46
Videoyu Aç Seçimin ardından
A
a

24 Haziran seçimleri bitti ve Türkiye yeni bir yönetim biçimiyle yaşamaya hazırlanıyor. Tabi bu seçimler yeni bir yönetim biçimi getirmekle birlikte siyasette de yeni dengeler oluşturdu.

Örnekle, tek adam rejiminin ilk cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan oldu ama meclis aritmetiği, iplerin MHP’nin elinde olduğunu gösteriyor. Bu durum tabi Erdoğan’ın bakanlar kurulunu oluştururken oldukça canını sıkacağa benziyor. Çünkü MHP’yi yanına almayan hiç bir yapının, istediği yasayı çıkarma olasılığı yok. Bu unsur, Erdoğan’ın karın ağrısı; Bahçeli’nin ise kozu olacak. Devlet bürokrasisi bu yeni yapıya göre şekillenecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi ciddi orada kan kaybına uğrarken, Erdoğan’ın MHP’siz cumhurbaşkanı seçilemeyeceği gerçeği ortaya çıktı. Tabi siyaset bu; meclis aritmetiği Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu oluşturduğu yönünde ama ittifak mecliste sürecek mi bilinmez. Başka ittifaklar oluşacak mı onu da süreç göstercek.

Muhalefet cephesinde ise kartlar yeniden karılacak gibed görünüyor. CHP’de Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun koltuğu bence sallanmıyor çünkü yıkıldı. Kılıçdaroğlu orada kalmaya devam ederse kendisi de CHP de kaybeder. Bu, Kılıçdaroğlu’nun kötü olmasından kaynaklanmıyor. Muharrem İnce’nin, Bülent Ecevit’ten sonra halkla ilişki kurabilen, halkın dilini konuşabilen ilk başkan adayı olmasından kaynaklanıyor. Daha önce İnce ile ilgili görüşlerimi belirtmiştim. Tekrar etmeye gerek yok ama şunu belirtmekte fayda var: “2015 seçimlerine İnce’nin başkanlığında gidilse siyaset farklı olacakmış gibi görünüyor.”

İyi Parti ve Meral Akşener ise iddialı çıkışını aldığı sonuçla gölgeledi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinde Bahçeli’nin ne kadar katkısı varsa, Akşener ve Demirtaş’ın beklentilerin altında kalmasının bir o kadar katkısı var. Yeni kurulan bir parti olarak meclise girmesi elbette başarı ama beklenti yüksek olunca başarı algısı değişiyor.

HDP ise her türlü baskıya ve eşgenel başkanının hapiste olmasına ragmen, meclise girmeyi başardı. Gerçi oy oranları azaldı ama bu kadar baskıya can dayanmaz.

Seçimin İzmir özelinde sonuçlarını bir başka yazıya bırakarak sürekli lobilerden şikayet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu soruyu soralım: “Dövizin yükselmesi seçimi etkilemeye yönelik bir manipülasyon idiyse, neden Dolar 4.70, Euro 5.50’ye dayandı.”

Bana kalırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan manipülasyon yapıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat