Sınav kaygısıyla baş edebilirsiniz

GÜNCEL 21 Mayıs 2018 16:35
Videoyu Aç Sınav kaygısıyla baş edebilirsiniz
A
a

Konak Belediyesi lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler için sınav kaygısı ve baş etme yolları konulu seminerler düzenlemeye başladı

İMGHABER

Konak Belediyesi ÖSYM giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler için sınav kaygısı ve baş etme yolları konulu seminerler düzenlemeye başladı. Konak sınırları içinde eğitim veren okullardaki öğrencilere açık olan seminerler beş ayrı semt merkezinde veriliyor. Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü’nce başlatılan seminerleri müdürlük bünyesinde görev yapan Uzman Psikolog İzel Güleç Karpuzoğlu ile Psikolog Simge Tutucu veriyor. Ayrıca talep doğrultusunda seminerler okullara da ulaşıyor.

Sınava hazırlanan öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği seminerlerden biri de Güzelyalı Ortaokulu’nda düzenlendi. İki ayrı oturumda yaklaşık 400 öğrenciye; sınav kaygısının ne olduğu, belirtilerinin hangi şekillerde ortaya çıkabileceği, neden sınav kaygısı yaşadığı ve yaşanan kaygıyla nasıl baş edileceği anlatıldı. Birer saat süren seminerin sonunda kişiyi sınav öncesinde rahatlatan nefes alma ve gevşeme yöntemleri de uygulamalı olarak gösterildi.

Kaygının belirtileri farklı olabilir

Uzmanlar kaygının bilişsel, duygusal ve fizyolojik belirtileri olabileceğini ve kaygı sonucu performansta düşüş olabileceğini belirtti. Uzmanlar; sınavdan bir önceki gece uyumakta güçlük çekmek, heyecanlanıp çok iyi bildiği konularda bile başarısız olmak, sınav sırasında mide, karın bölgesinde veya sindirim sisteminde rahatsızlık olması, sınav sırasında ortaya çıkan soğuk terleme ve baş ağrıları, sınav sırasında bildiklerini unutma düşüncesi, dikkatsizlik yüzünden çok sayıda hata yapılması, zamanı iyi kullanamama gibi sonuçların kaygıya bağlı olduğu dile getirildi.

Olumsuz düşüncelerden kurtulun

Kaygıya bireyin kendi olumsuz düşüncelerinin neden olduğunu da belirten uzmanlar, “Derslerin zaman zaman fazla yoğun olması ve ağırlaşması, kişinin sorumluluklarının altından nasıl kalkacağını bilememesi bireye bıkkınlık ve usanma gibi duygular hissettirebilir ve bu normaldir. Normal olmayan ise, hissedilen bu duygular karşısında kişinin ümitsizliğe kapılması, kendini çaresiz ve güçsüz hissetmesidir.” diyerek kaygı ile baş etmenin en önemli anahtarının olumsuz düşüncelerden kurtulmak olduğu dile getirildi.

Uzmanlar, ‘Ya bu sınavı kazanırım ya da hayatım biter yerine, bu sınav hayatın sonu değil, başarılı olamazsam bile telafi edebilirim. Sınavı asla kazanamayacağım yerine, elimden geldiğince sakin olmaya çalışmalıyım ve sınavı kazanabilmek için çalışma planı hazırlamalıyım’ şeklinde olumlu düşünmeyi öğrenmek gerektiği belirtildi.

1 Haziran’a kadar devam edecek olan seminerler için detaylı bilgiye Konak Belediyesi’nin internet sitesinden ulaşılabilirsiniz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat