TÖDER'de Atatürk skandalı

GÜNCEL 25 Aralık 2017 12:39
Videoyu Aç TÖDER'de Atatürk skandalı
A
a

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) tarafından Türkiye genelinde düzenlenen 'Genel Deneme Sınavı'nda bir skandala imza atıldı. Pazar günü gerçekleştirilen sınavda yer alan bir soruda Mustafa Kemal Atatürk için 'Boşkomutan' ifadesi kullanıldı.

Tüm Türkiye genelinde 23-24 Aralık arasında tarihlerinde düzenlenen Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) sınavında bir skandala imza atıldı.
Pazar günü gerçekleşen ve üniversiteye giriş öncesi deneme sınavı olarak yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nda yer alan bir tarih sorusu krize neden oldu.
Soruda; "Mustafa Kemal, TBMM tarafından Başkomutan olarak seçildikten sonra, TBMM'ye 4 Ağustos 1921 tarihinde verdiği önergede, TBMM'nin sahip olduğu yetkileri fiilen kullanmak koşuluyla Başkomutanlık görevini üzerine aldığını ve bu yetkinin geçici olması için üç ay gibi bir süre ile sınırlandırılmasını istemiştir. Mustafa Kemal'in 'Boşkomutanlık' yetkisinin geçici olması ile ilgili önerge sunması, aşağıdakilerden hangisinin göstergesidir? " ifadeleri yer aldı. Özellikle kalın harfle yazılan soru kısmında kullanılan 'Boşkomutanlık' kelimesi, sınava giren öğrencilerin dikkatlerinden kaçmadı. Skandal ifadelerle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İşte o soru:


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat