TRAC’dan AKUT’a destek 

YEREL YÖNETİMLER 2 Nisan 2018 15:22
Videoyu Aç TRAC’dan AKUT’a destek 
A
a

Alanlarında uzman iki kuruluşun afet ve acil durumlara hazırlık yolunda örnek işbirliği

Afet ve acil durum haberleşmesi konusunda uzmanlaşan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi, hayat kurtaran operasyonlara imza atan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) gönüllülerine telsiz eğitimi verecek. AKUT İzmir ekibiyle ortaklaşa saha çalışmaları ve tatbikatlar yapacaklarını belirten TRAC İzmir Şube Başkanı Gökçe Doğan, “Alanlarında uzman iki kuruluşun afet ve acil durumlara hazırlık alanındaki işbirliği örnek olacak” dedi. 
AKUT İzmir ekibi üyesi gönüllüler, TRAC İzmir Şubesi’nin Bayraklı Cengizhan Mahallesi’ndeki merkezine konuk oldu. TRAC İzmir Şube Başkan Yardımcısı ve Eğitim Sorumlusu Ali Rıza Özsaran, amatör telsizcilik, afet ve acil durum haberleşmesi konusunda sunum yaptı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotla iletişim kuran ilk Türk amatör telsizci olan Özsaran, AKUT gönüllülerine TRAC’ın eğitim çalışmaları, etkinlikleri, haberleşme altyapısı ve sunduğu hizmetler konusunda bilgi verdi. 
TRAC İzmir Şube Başkanı Gökçe Doğan, kısa süre önce Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) düzenlediği tatbikata birlikte katıldıkları AKUT İzmir gönüllülerini ağırlamaktan memnunluk duyduklarını söyledi. TRAC’ın ülkemizde afetler ve acil durumlar konusunda hizmet veren ilk gönüllü kuruluş olduğunu belirten Doğan, gönüllülük esasıyla işleyişini sürdüren AKUT’un önemli hayat kurtarma operasyonlarına imza atmış önemli ve güvenilir bir kuruluş olduğunu dile getirdi. 
Günlük hayatta önemli ihtiyaçların başında gelen haberleşmenin afetlerde, olağanüstü ve acil durumlarda hayati önem taşıdığını belirten Gökçe Doğan, “Etkin bir afet haberleşme sistemi, zamana karşı yürütülen hayat kurtarma operasyonlarında olmasa olmazların başında geliyor” dedi. Kurdukları afet haberleşme sistemini çalışır durumda tuttuklarını, afet zamanlarında ve sonrasında gerekli haberleşmenin kesintisiz sürmesini amaçladıklarını anlatan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Afetlerde ve acil durumlarda pek çok insanın kurtarılması veya ölüme terk edilmesi kurulan haberleşme sisteminin nitelikli çalışmasına bağlı. Tüm iletişim kanallarının kesildiği özel durumlara hazırız. Cep telefonlarının, diğer iletişim araçlarının, altyapısının sustuğu anda biz devreye giriyoruz. Her meslek grubundan amatör telsizci gönüllülerle, çok sayıda röle ve kısa dalga istasyonuyla ilk yardım, arama ve kurtarma faaliyetlerini yürütecek kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine haberleşme konusunda destek vermeye hazırız.” 
Varılan anlaşma uyarınca TRAC İzmir Şubesi, AKUT gönülülerine eğitim vererek amatör telsizcilik belgesi almalarının yolunu açacak sınava hazırlayacak. AKUT gönüllüleri ile TRAC üyesi amatör telsizciler, afet ve acil durum haberleşmesi konusunda ortaklaşa saha çalışmaları ve tatbikatlar yapacak. AKUT ekipleri, arama kurtarma operasyonlarında ve tatbikatlarda TRAC’ın haberleşme altyapısından yararlandırılacak. 
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti İzmir Şube Başkanı Gökçe Doğan, AKUT ile kurumsal işbirliği sürecinin 1998 yılında başlatıldığını hatırlattı. TRAC’ın Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) “haberleşme destek çözüm ortağı” olarak yer aldığını belirten Doğan, “Alanlarında uzman iki kuruluşun afet ve acil durumlara hazırlık alanındaki işbirliği örnek olacak” dedi. 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat