Tümertekin fuarizmir’de

EKONOMİ 22 Mart 2018 10:10
Videoyu Aç Tümertekin fuarizmir’de
A
a

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı olan, dünyanın ise sayılı fuarları arasında yer alan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknoloileri Fuarı, bu yıl dünyaca ünlü mimar Han Tümertekin’i konuk edecek.

İzmir’den dünyaya açılan ve alanında bir dünya markası olmayı başaran MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda geri sayım başladı. Hazırlık çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 28 - 31 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Ziyaretçiler, dünyada yalnızca Türkiye’de çıkarılan Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Ege Bordo, Milas Leylak ve Afyon Şeker gibi mermer çeşitlerini de yerinde inceleme fırsatı bulacak. 1998 yılından bu yana Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) üyesi olan MARBLE, sektörde kullanılan iş makineleri ve teknolojisine de ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin ikinci büyük limanı olan İzmir Limanı’na, maden ocakları ve bağlantı yollarına yakın olması nedeniyle ulaşımın bir hayli kolay olduğu MARBLE Fuarı, sadece profesyonel ziyaretçilere açık olarak organize edilecek.
Fuarda, tasarımcılar dünyacı ünlü Han Tümertekin ile bir araya gelme fırsatı da bulacak. MARBLE’ın üçüncü günü olan 30 Mart Cuma günü, C Holü’nün hemen girişinde bulunan fuaye alanında kendisini dinlemeye gelenlerle “Mimarlar Buluşması” etkinliğinde bir araya gelecek. Tümertekin, “Taş yerinde ağırdır” konu başlıklı söyleşisinde doğaltaş-mimari ilişkisi başta olmak üzere sektörde edindiği tecrübeleri, mimarlık serüveni gibi konularda konuşma yapacak. Doğaltaş kullanılarak oluşturulan tasarımların sergileneceği Genç Yaratıcı Fikirler Platformu’nun tasarımcı gençleri de merak ettikleri soruları Tümertekin’e yöneltme fırsatı bulacak.

Birçok ödülü bulunuyor

Tümertekin, bugüne kadar başta Türkiye olmak üzere, Hollanda, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa’da projeler gerçekleştirdi. 1998 yılında ATK Lojmanları projesiyle, 2000 yılında ise Çatalhöyük Müze ve Ziyaretçi Merkezi projesiyle Ulusal Mimarlık Ödülü’ne (Türkiye) layık görülen Tümertekin’in çeşitli ulusal ve uluslararası ödülleri de bulunuyor. Mies van der Rohe ödüllerinde SM Evi sergilenen Tümertekin, ‘B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı. ‘2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde de yer alan Tümertekin, Avrupa’nın önemli kentlerinde bulunan okullarda derslere girdi, çeşitli etkinliklerde jüri üyeliklerinde bulundu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat