Yelekli’den ‘liste’ sitemi

POLİTİKA 12 Eylül 2017 12:56
Videoyu Aç Yelekli’den ‘liste’ sitemi
A
a

CHP’li siyasetçi Uğur Yelekli, CHP olağan kurultay süreci kapsamında haftasonu Güzelbahçe ve diğer ilçelerde gerçekleşen mahalle delege seçimleriyle ilgili sitemini sosyal medya hesabından paylaştı. Yelekli, parti koordinatörü Tülay Bayır’ın listesinin kaybetmesiyle ilgili olarak partide yıllarca mücadele etmiş insanlara ahde vefa anlamında yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) işleyen olağan kurultay süreci kapsamında mahalle delege seçimlerinin startı verildi. İzmir’de metropoldeki ilçe örgütlerinden Bornova, Çiğli, Konak, Karabağlar, Bayraklı, Buca ve Güzelbahçe’de partililer sandık başına gitti. Az sayıda mahallesiyle merkezin en küçük ilçelerinden olan Güzelbahçe’de delege seçimleri bir günde başladı ve bitti. Çelebi Mahallesi'nde İl Yönetim Kurulu eski Üyesi Altan İnanç'ın bulunduğu beyaz liste, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'ın parti koordinatörü olan eşi Tülay Bayır'ın yer aldığı kırmızı listeye fark attı. İnanç'ın listesi 98, Bayır'ın listesi 29 oy aldı. Böylelikle partinin etkili ismi Bayır kendi mahallesinde delege seçilemedi.Tülay Bayır sert tepki vermişti

Gelişmelerin ardından Bayır sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam’ı üstü kapalı bir şekilde hedef aldı. Bayır, Çam’ın delege seçimleri öncesinde üyelere SMS attığını ve tarafsızlığını bozduğunu isim vermeden ima etti. Bayır, “…Bugün itibarıyla benim ilçe başkanım değildir kendileri” dedi.

Ahde vefa vurgusu

Yıllarca CHP çatısı altında hizmet etmiş siyasetçilerden Uğur Yelekli de delege seçimleri ile ilgili tepkisini sosyal medya hesabından dile getirdi.  Güzelbahçe’de seçimlerin adaletli olmadığına dikkati çeken Yelekli, “Tülay Bayır’ın basına yansıyan eleştirileri yenilir yutulur cinsten değil ve haklılar. “Bugün itibarıyla benim ilçe başkanım değildir” cümlesine ben de katılıyorum...” dedi. “Güzelbahçe’de 5 dönem ilçe başkanlığı , kurultay delegeliği yapmış bir İhsan Seyhan’ı unutursan !!! Konak'ta 2 dönem ilçe başkanlığı , kurultay delegeliği, il başkan yardımcılığı 10 yıl Büyükşehir, Konak, Karabağlar meclis üyeliği, Karabağlar Kent Konseyi başkanlığı yapmış ve en son Güzelbahçe belediye başkan aday adayı olmuş birini yok sayarsan sen o koltuğu hak etmiyorsun” diyerek ilçe başkanına yüklenen Yelekli, ahde vefayı unutmayın temennisinde bulundu.
 
İşte Uğur Yelekli’nin Facebook hesabından paylaştığı o yazı:
GÜZELBAHÇE DELEGE SEÇİMLERİ VE AHDE VEFA
Pazar günü bir çok ilçede olduğu gibi Güzelbahçe de de delege seçimleri vardı . Parti içi demokrasinin ilk göstergelerinin olması gereken delege seçimleri CHP açısından önemlidir. Seçilen delegeler ilçe yönetimini, ilçe başkanını ve il delegelerini belirler. Gerçek bir demokrasi sınavı olan bu seçimlerde ilçenin bir listesi olmaz. İlçe başkanı mesaj çekerek, “beyaz listeye oy verin” demez. Seçimlerin adaletli ve demokratik geçmesini sağlar. Maalesef 2 dönemdir Güzelbahçe’de seçimler adaletli olmuyor .
Bu sürecin bozulması ile ilgili basında birçok haber okuyoruz. Özellikle milletvekilimiz Tacettin Bayır ve parti eğitmeni eşi Tülay Bayır’ın basına yansıyan eleştirileri yenilir yutulur cinsten değil ve haklılar. “Bugün itibarıyla benim ilçe başkanım değildir” cümlesine ben de katılıyorum...
Geçtiğimiz gün Sayın Genel Sekreterimiz Kamil Okyay Sındır’ın basına yansıyan bir demecini özellikle paylaştım. Sındır, haberde, delegelerde liyakat ve emektarlığa önem verilmesi gerektiğini ve partide yıllarca mücadele etmiş insanlara ahde vefa anlamında yer verilmesi gerektiğini ifade etmişti. 
İşte buradan hareketle örnek vermek gerekirse Güzelbahçe’de 5 dönem ilçe başkanlığı , kurultay delegeliği yapmış bir İhsan Seyhan’ı unutursan !!! Konak'ta 2 dönem ilçe başkanlığı , kurultay delegeliği, il başkan yardımcılığı 10 yıl Büyükşehir, Konak, Karabağlar meclis üyeliği, Karabağlar Kent Konseyi başkanlığı yapmış ve en son Güzelbahçe belediye başkan aday adayı olmuş birini yok sayarsan sen o koltuğu hak etmiyorsun. Üstelik bu partiye zarar veriyorsun. Bunları yaparak bir şey elde edemezsin aksine yaklaşan seçimlerde yalnız kalırsın .. 2019 sürecine küskünler ordusu ile gidilmesine yol açan bir ilçe başkanı CHP’ye ihanet ediyordur; o koltuğu hak etmiyordur. Bugün Güzelbahçe’de küskünlerin sayısı hiç de azımsanmayacak kadardır. Örgüt demek 10-15 kişi ilçe yönetimi 3-5 kişi kadın kolu değildir. Kucaklamadığınız partili sadece sadakatinden oy veriyor Bunu herkes söylüyor. Başkanlıklarda nasıl geldiğiniz değil; nasıl gittiğiniz önemlidir. İşte bir ihsan Seyhan, Ertam Özen, Yüksel Demirsoy, Uğur Yelekli de ilçe başkanlıklarında hala anılıyorsa, hakkını verdiği içindir. Sen ise 2 delege seçiminde de aldığın talimatları yerine getirerek İhsan Seyhan, Uğur Yelekli, Tülay Bayır,Alpay Kandemir gibi emektarları yok sayıyorsun. Üstelik, ‘bu sefer aynı hatayı yapmayacağım’ diyerek yalan söyleyerek… (insanları kandırıyorsun) Bu arada, kendi listene yazmadığın ismim her zaman gençliğin önü açılmalıdır desteklenmelidir diyen biri olarak, cesaret gösterip aday olan Vural Gezer kardeşimiz beni listesine yazıp kaybettiysem de onur duyarım. 
Partililerim ve İzmir kamuoyu iyi hatırlar ama; sen belki unutmuşsundur diye burada kendimle ilgili bir şey söyleyeyim. 2014 Yerel Seçimlerinde parti aday göstermedi diye, bir çok aday adayı başka partilere giderek adaylıklarını koydu. Ben ise üç satır yazı ile gösterilen adayın yanında olacağımı ve CHP’nin hizmetinde olmaya devam edeceğimi söyledim. Ve tüm İzmir basını bu davranışımı gündeme taşımıştı. 
Sana diyeceğim, bu koltuklar gelip geçicidir, esas olan geride hoş bir seda bırakmaktır. Unutma ki kullanılıp atıldığında örneğin bu etik olmayan çıkar ilişkiniz bittiğinde kimsenin kalmadığını bir gün göreceksin…Son olarak da diğer ilçe başkanlarına ve genel merkeze önerim bu kötü örnek sizin ilçenizde olmasın. Ahde vefayı , emek verenleri unutmayın , ve 2019 a küskünler ordusu ile gitmeyelim.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat