Zeytinyağının kalitesi tescillendi

YEREL YÖNETİMLER 12 Mayıs 2018 15:51
Videoyu Aç Zeytinyağının kalitesi tescillendi
A
a

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK), 12 zeytinyağı firmasına 2018 yılı Kalite Uygunluk Belgesi’ni Olivtech Fuarı’nda düzenlenen törenle dağıttı.

İMG HABER

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından ‘’Gurme İzmir’’ teması ile düzenlenen Olivtech – 8. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Toplamda 220 katılımcısıyla; zeytin, zeytinyağı, şarabı bir araya getiren Olivtech Fuarı’nda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) , “UZZK Kalite Kontrol Programı” çerçevesinde zeytinyağı firmalarına 2018 yılı Kalite Uygunluk Belgesi’ni törenle dağıttı.

Ödül alan firma sayısı 12 oldu

Firmaların başvuruları sonrasında Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC)’nin kurallarına uygun olarak ulusal boyutta uygulanan Kalite Kontrol Programı ile Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından yapılan araştırmalarla belirlenen 12 firmaya sertifikaları dağıtıldı. Ant Gıda, Ana Gıda (Bunge), Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Ticaret ve Sanayi Kontuarı, Damlıca Gıda, Ekbir Gıda, Özgün Gıda, Ömer Faruk Kantarcı Halefleri, Semercioğlu, Tariş Zeytin AŞ, Zeytin İskelesi ve Poyraz Gıda firmaları 2018 yılı Kalite Uygunluk Belgesi’ni almaya hak kazandı. 

Piyasadaki yağlar analiz ediliyor

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, “Zeytinyağı firmaları bize müracaat ediyor. ‘Biz kaliteli ürün üretiyoruz bizi denetleyin’ diyorlar. Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından tanınan Laboratuvarda yapılan analizler uygun ise Firmalarla anlaşma imzalıyoruz. Anlaşma sonrasında da firmaların bilgileri dışında piyasadan yağlarını alıyoruz, laboratuvarda analizlerini yaptırtıyoruz ve bu kapsamda da “Kalite Uygunluk Belgesi” veriyoruz. Biz UZZK olarak da Uluslararası Zeytin Konseyi ile anlaşma yapıyoruz ve onlara yıllık ücret ödüyoruz. Onlar da bu markaların yurt dışındaki satışlarını raflardan alıp kontrol ediyorlar. Hem ulusal hem de uluslararası Zeytincilik Konseylerinin denetimi altında olan firmalar olduğu için tüketici nezdinde güven duyulması gereken firmalar” ifadelerini kullandı.

Tağşişin önüne geçmek istiyoruz 

Uygulamayla birlikte taklit ve tağşişin önüne geçmek istediklerini belirten Tibet, “Zeytincilik sektörü taklit ve tağşişle anılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı kara liste ve taklit ve tağşiş haberleri tüketici kaybına neden oluyor. ‘Beyaz Liste’miz ile kaliteyi ön plana çıkarıyoruz. Bizim kaliteli çok önemli markalarımız var, bunların tüketici ile daha çok buluşması lazım. Taklit ve tağşişin, haksız rekabetin önüne geçilmesi lazım” diyerek kontrol mekanizmasının önemine değindi.  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat